Izdelki takoj na voljo!
Cena Zlata2024-09-03T13:04:51+02:00

Vas zanimajo cene zlatih palic in zlatnikov?

Kliknite tukaj:

Vas zanima cena odkupa zlatega nakita?

Kliknite tukaj:

.

Borzna cena zlata

Najnovejše objave:

Kako do nas:

Nahaja se na Dunajski cesti 159.

Ne glede na to, ali želite kupiti ali prodati, se vaše zlato prevaža s 100-odstotno zavarovano pošiljko!

Kontaktirajte nas za podrobnosti.

Borzna (Spot) cena zlata

Promptna cena zlata je najpogostejša oblika vrednotenja te plemenite kovine in označuje ceno za eno trojsko unčo (31,1035 grama) 99,99-odstotnega zlata oziroma po starih poimenovanjih 24-karatnega zlata. Ta cena se spreminja vsako sekundo in distributerji naložbenega zlata vzamejo ga kot osnovo za izračun cene kovancev in plemenitih kovin.

Ocenjuje se, da je dnevni promet na svetovnem trgu zlata približno 200 milijard dolarjev, od tega 70% odpade na londonski OTC trg, ki je največja borza zlata na svetu. Da bi zagotovili standarde kakovosti plemenitih kovin, s katerimi se trguje na tem trgu, so udeleženci ustanovili združenje LBMA (London Bullion Market Association), ki danes vključuje veliko večino največjih rafinerij in kovnic plemenitih kovin na svetu. Zlate palice, ki jih izdelujejo kovnice z LBMA certifikat so izjemno cenjeni in sprejeti po vsem svetu.

Kako se določi promptna cena zlata?

Večina ljudi ne razume povsem, kako se določa cena zlata na gram oziroma cena te plemenite kovine na svetovnem trgu. Mnogi ljudje mislijo, da je trenutna cena zadnja cena transakcije fizičnega zlata. Ampak cena zlato je pravzaprav sestavljeno iz dveh spremenljivk. LBMA vsak dan določi ceno “London Fix” – ki temelji na ceni terminske pogodbe za zlato, medtem ko je drugi del cene fizična menjava plemenitih kovin s takojšnjo dobavo.

Obseg fizične menjave je v primerjavi s prometom, ki poteka elektronsko, zelo majhen, zato imajo terminske pogodbe največji vpliv na promptno ceno zlata. Ko kupuje zlate palice ali kovance, kupec dejansko kupuje zlata po ceni, po kateri vplivalo tudi na terminski trg, kjer klasična ponudba in povpraševanje po zlatu kratkoročno nimata odločilnega vpliva. Realna ponudba in povpraševanje vplivata na dolgoročne trende gibanja te plemenite kovine, kratkoročna gibanja (npr. z danes na jutri) pa so večinoma odvisna od zanimanja za nakup in prodajo terminskih pogodb ter drugih izvedenih finančnih instrumentov na zlato, s katerimi se trguje na borze.

Od česa je odvisno dolgoročno gibanje cene zlata?

Za razliko od večine izdelkov in storitev, katerih cena se občasno spreminja, se cena zlata spreminja dobesedno vsako sekundo. Ker se cena le redko spremeni za več kot nekaj tisočink v tako kratkem času, draguljarji in podjetja, specializirana za prodajo in nakup investicijskega zlata v obliki plemenitih kovin, prilagodijo svoje cene vsakih nekaj minut. Razlog za gibanje cen je ponudba in povpraševanje na svetovnem trgu, ki ga sestavljajo milijoni udeležencev, od katerih ima vsak svoje razloge za nakup ali prodajo zlata. Spodaj je navedenih nekaj najpomembnejših dejavnikov in procesov, ki vplivajo na dolgoročno gibanje cene najbolj znane plemenite kovine na svetu.

1.Delovanje rudnika zlata

Pridobivanje plemenitih kovin je drag in zapleten proces, pri katerem ni nobenega zagotovila, da se bo v rudnikih našla pričakovana količina kovine, ki je potrebna za donosnost poslovanja. Če bo izkopana manjša količina zlata, srebra in drugih kovin, bodo rudarska podjetja za svoj izdelek zahtevala višjo ceno, kar lahko vpliva na dvig cen plemenitih kovin na svetovnem trgu. Povišanje poslovnih stroškov, kot so plače delavcev ali povišanje davka na dobiček, lahko povzroči tudi povišanje cene zlata in drugih kovin. Po drugi strani pa odpiranje novih rudnikov in odkrivanje bogatih nahajališč vodi v večjo ponudbo trga in padec cen.

2.Zlati nakit

Najpogostejši razlog za zanimanje za zlato je nakup nakita. Zlati nakit je zaradi svoje redkosti, lepote in vzdržljivosti že tisoče let statusni simbol in je tradicionalen v večini kultur. darilo ob številnih priložnostih, kot so rojstni dnevi, obletnice in poroke. Povpraševanje po nakitu za poročne namene je eden najpomembnejših dejavnikov sezonskega nihanja cene zlata. Vendar ni sezona porok v Evropi ali Ameriki, ampak v Indiji. Indija je namreč z več kot 1,3 milijarde prebivalcev druga najbolj naseljena država na svetu. To pomeni, da se samo v Indiji vsako leto zgodi deset milijonov porok, običajno proti koncu koledarskega leta (od oktobra do decembra). Običaji velevajo, da mora biti nevesta obdarjena z večjo količino zlata, pri bogatejših družinah pa gre včasih za več kilogramov zlata. Namen takšnih daril je zagotoviti ženi in njeni družini določen kapital, ki ne bo odvisen od zaposlitve in ki ga lahko uporabijo v slabih dneh, če pridejo.

Draguljarji vedo, da bodo proti koncu leta prodali veliko količino nakita, zato že nekaj mesecev prej začnejo množično kupovati zlato in izdelovati nakit. Zaradi velikega povpraševanja se cena zlata na gram, pa tudi na svetovnem trgu, poleti in zgodaj jeseni običajno poveča za nekaj odstotkov.

3.Industrijsko povpraševanje po zlatu

Poleg nakitne industrije se zlato uporablja tudi v mnogih drugih panogah industrije, kot je industrija elektronske opreme. Je odličen prevodnik električnega toka, zato ga pogosto vgrajujejo v računalnike, mobilne naprave, kalkulatorje, GPS naprave itd. Ker vsako leto proizvedejo približno milijardo mobilnih telefonov, je vanje vgrajena velika količina rumene plemenite kovine. Vesoljska industrija potrebuje tudi določeno količino zlata, s katerim ščiti astronavte in satelite pred škodljivim radioaktivnim sevanjem. Medicina je drugo področje, kjer se uporabljajo plemenite kovine. Obstajajo diagnostične metode, ki uporabljajo majhno količino radioaktivnega zlata, ki ga je mogoče zlahka spremljati, ko prehaja skozi telo. Poleg tega zlato ne rjavi in ​​je izjemno zanesljiv material v elektronski opremi, zato se uporablja pri izdelavi avtomatskih naprav za vzdrževanje življenja, kjer je zelo pomembno, da delujejo brez okvar. Po nekaterih ocenah gre približno 10 % zlata, proizvedenega na svetu, v industrijsko uporabo. Zato bo verjetno rast proizvodnje in prodaje elektronske opreme prispevala k rasti cen plemenitih kovin.

4.Zlate rezerve centralnih bank

Še pomembnejši dejavnik vpliva na ceno zlata je aktivnost centralnih bank. Z namenom diverzifikacije veliko držav, ki imajo presežek kapitala, vlaga denar v obveznice drugih držav, vendar v primeru, da ta država bankrotira ali pride do sankcij ali vojne, obstaja tveganje, da ne bodo mogle priti do svojega kapitala. Zaradi tega se je v zadnjih desetih letih vse več centralnih bank odločilo svoj presežek kapitala vložiti v zlate palice. Namreč posest velikih zlate rezerve daje državi večjo stopnjo neodvisnosti glede razmer na tujih finančnih trgih in odnosov z drugimi državami. Glede na to, da centralne banke razpolagajo z ogromnimi količinami kapitala, pogosto kupijo ali prodajo na stotine metričnih ton rumene plemenite kovine, na podlagi česar se lahko cena zlata močno premakne. Eden od razlogov, zakaj je švicarski frank močna in cenjena valuta, so prav velike zaloge zlata, ki jih ima Švica.

5.Špekulativno povpraševanje

Zaradi vse večjega zanimanja javnosti za vlaganje v plemenite kovine je finančna industrija ustvarila različne načine trgovanja in vlaganja v kovine. To ni več redkost investicijski skladi vlagajo del ali celoten kapital v zlate palice ali izvedene finančne instrumente, povezane s ceno zlata, kot so terminske pogodbe, opcije ali finančne pogodbe na razliko (Contract For Difference – CFD). Čeprav trgovanje z izvedenimi finančnimi instrumenti na plemenite kovine običajno ne vključuje prenosa plemenitih kovin iz enega sefa v drugega, tovrstni posli vplivajo tudi na ceno na svetovnem trgu. Namreč, če lastnik fizičnega zlata vidi, da je cena najpomembnejša borze zlata povečala za nekaj odstotkov, bodo za svoje izdelke zahtevali višjo ceno kot doslej. Po drugi strani pa bo potencialni kupec investicijskih plemenitih kovin pripravljen na višjo ceno, če bo videl, da cena naraste na npr. londonski trg zlata, ki je največji na svetu. Na ta način se vsi udeleženci na trgu prilagajajo novi ceni.

Ne glede na to, ali gre za povpraševanje po fizičnih zlatih palicah, kovancih ali finančnih pogodbah, povezanih s ceno zlata, obstajajo zakonitosti tako v zanimanju za nakup zlata kot tudi v gibanju cene te plemenite kovine. Zanimanje je odvisno od gospodarske situacije, saj zlato zaradi svoje omejene količine nudi zaščito pred slabimi gospodarskimi razmerami, torej služi kot varno zatočišče v negotovih časih.

6.Cena zlata v krizah

Ko je gospodarstvo v krizi oz recesija, opaža se padec zaupanja v državne in finančne institucije. Mnoga podjetja in državljani namreč v takšnih situacijah ne zmorejo več vračati posojil bankam. S tem se povečuje tveganje, da banke svojim varčevalcem ne bodo mogle izplačati prihrankov. Nekateri varčevalci banke se odločijo dvigniti svoj denar in nakup investicijskega zlata, po kateri jim ni več treba skrbeti, ali bo njihova banka propadla ali ne. Glede na razmeroma stabilno količino zlata, ki se vsako leto proizvede v rudnikih, povečano povpraševanje po tej plemeniti kovini povzroči dvig cene. Če bo katera od bank res propadla, se bo zanimanje za naložbe v plemenite kovine mnogokrat povečalo. Prav to se je zgodilo med finančno krizo, ki se je začela leta 2008. Bolj ko so finančne institucije zapadale v težave, bolj je cena zlata rasla in se do leta 2011 podvojila in dosegla najvišjo raven v zgodovini. Pričakovati je, da se bo podoben scenarij ponovil tudi ob naslednji gospodarski krizi, ki bo prej ali slej neizogibno prišla.

7.Utjecaj inflacije na cijenu zlata

Poleg recesije obstaja še ena gospodarska situacija, ki močno vpliva na ceno zlata. To je obdobje, ko je stopnja inflacije v gospodarstvu visoka. Inflacija pomeni splošno zvišanje cen proizvodov in storitev, to je padec vrednosti denarja (za isto količino denarja je mogoče kupiti manj izdelkov). Visoka inflacija se pojavi, ko je gospodarska rast nadpovprečna in lahko državljani in podjetja kupijo več izdelkov in storitev po čedalje višjih cenah. Če centralna banka noče ali ne zmore ukrotiti realne stopnje inflacije z zviševanjem obrestnih mer, prihranki tisti državljani, ki nočejo trošiti, izgubijo svojo vrednost, zaradi česar so še revnejši. Zaradi tega se nekateri odločijo za nakup zlata, kar vodi v dvig cene te kovine.

Gospodarske razmere lahko povzročijo tudi srednjeročni padec cene zlata. To se zgodi, ko pride gospodarstvo iz recesije, ko se vrne zaupanje v državo in finančne institucije. Ko popusti strah pred bankrotom banke, se državljani in investicijski skladi redkeje odločajo za naložbe v plemenite kovine, zato cena zlata, srebra, platine in paladija pada. Druga situacija, v kateri cena zlata pada, je obdobje relativno nizke inflacije in visokih obrestnih mer. Takrat se varčevanje na banki in vlaganje v obveznice izplača, zato se del lastnikov plemenitih kovin in zlatnikov odloči za prodajo in vlaganje svojega denarja.

Zaključek

Vsi našteti dejavniki vplivajo na kratkoročna in dolgoročna nihanja cen zlata in zelo težko je oceniti, kje bo cena jutri ali čez nekaj tednov. Zato je treba plemenite kovine obravnavati kot dolgoročno naložbo. Praksa je pokazala, da obdobja, ko je varčevanje v banki bolj donosno kot lastništvo naložbenega zlata, ne trajajo dolgo. Dolgoročno vsaka papirnata valuta brez zlate podlage izgubi vrednost in mnoge so popolnoma propadle. Od pribl 800 papirnatih valut, do danes jih je preživelo manj kot 200, vsak izmed njih pa ima danes precej nižjo kupno moč kot pred nekaj desetletji.

Obdobja padanja cen zlata je treba izkoristiti za ugodnejše nakupe zlatih palic ali zlatnikov kot naprimer Avstrijski dukati Franc Jožef, ki jih uvrščamo tudi med naložbeno zlato. Na ta način se doseže dolgoročno ohranjanje vrednosti kapitala in neodvisnost od finančnih institucij.

Avtor:

Center Zlata

Opombe:

  1. Kakršna koli referenca na tej strani za “Center Zlata” se nanaša na podjetje Saiva SLO d.o.o.
  2. Besedila na strani centerzlata.com so namenjena izključno informiranju in izobraževanju o finančnih trgih in trgih plemenitih kovin in jih ne smemo obravnavati kot investicijske nasvete.
Odlično
Na podlagi 27 ocene
bojan hojnik
bojan hojnik
08/08/2024
Dobra izkusnja , kinkurencne cene , pozitiven odnos do strank
Antonio Čurković
Antonio Čurković
24/07/2024
Odlično
mudho100
mudho100
27/06/2024
Dobro strokovno

Kontaktirajte nas, če imate kakršna koli vprašanja.