Cena srebra se je v zadnjih petih letih v evrih povečala za več kot 93 %. To je v odstotkih celo preseglo zlato, ki se je v istem obdobju povečalo za približno 80 %. To dejstvo je še enkrat potrdilo vlogo srebra kot hranilca vrednosti, varnega zatočišča v negotovih časih in odličnega diverzifikatorja portfelja.

Posledično ni presenetljivo, da je srebro vse pogostejša izbira med vlagatelji, ki prepoznavajo njegov naložbeni potencial, hkrati pa pričakujejo še večjo rast srebra v prihodnosti. Kaj se skriva za tako pozitivnimi pričakovanji?

Ali razmerje med ceno zlata in srebra kaže na to, da je srebro trenutno podcenjeno?

V zadnjih 25 letih je bilo razmerje med ceno zlata in srebra v povprečju 1:65, trenutno pa je to razmerje 1:90. To kaže, da je srebro trenutno relativno podcenjeno v primerjavi z zlatom, kar pomeni da je rast, ki smo ji bili priča v zadnjih petih letih, pravzaprav del trenda, v katerem se cena srebra vrača v določeno ravnovesje glede na ceno zlata.

Prav zaradi tega mnogi menijo, da ima srebro v prihodnjem obdobju še večji potencial za rast. V naslednjih nekaj letih naj bi se razmerje med ceno zlata in srebra zmanjšalo, kar je trenutno še vedno bistveno bolj v korist zlata. Če resnično pričakujemo eksplozijo cene srebra, kateri temeljni dejavniki bi lahko prispevali k takšni rasti?

Ali je ponudba srebra še vedno nezadostna?

Ponudbo srebra že pet let zapored spremlja strukturni primanjkljaj. Čeprav se je primanjkljaj ponudbe v letu 2025 zmanjšal za 21 % na 117,6 milijona unč, to še vedno pomembno vpliva na povpraševanje po srebru saj 11 % tega povpraševanja ostaja nepokritega. To je ključni dejavnik in močan dejavnik rasti cene srebra v zadnjih nekaj letih.

Zdi se, da se bo primanjkljaj v ponudbi srebra sicer zmanjševal vendar bo vztrajal še vrsto let. To je deloma posledica zmanjšane produktivnosti v ključnih rudnikih deloma pa zato, ker proces gradnje novih rudnikov traja relativno dolgo, saj trenutno ni na vidiku nobenih novih večjih projektov. Po drugi strani pa povpraševanje vztrajno narašča.

Ali močno industrijsko povpraševanje dviguje cene?

Povpraševanje po srebru v industrijskem sektorju ostaja močno in vse napovedi kažejo, da bo v prihodnosti še naprej raslo. Pravzaprav nekateri analitiki srebro že imenujejo »kovina prihodnosti«. Kaj se skriva za to besedno zvezo? Srebro se uporablja v fotovoltaičnih celicah, ki so ključne za sončno tehnologijo, ključnega pomena pa je tudi za proizvodnjo električnih avtomobilov in tehnologije 5G.

Poleg tega je srebro izjemnega pomena za sektor vojaške tehnologije. Brez srebra bi bilo izjemno težko proizvajati številne komponente, ki se uporabljajo v komunikacijskih sistemih, senzorjih, optiki, antenah, GPS sistemih, radarjih, nočnih in termovizijskih kamerah, sistemih za vodenje in drugo.

To postavlja srebro v središče pozornosti, ko gre za sektor obnovljivih virov energije, sektor proizvodnje vojaške tehnologije a navsezadnje tudi za nacionalno varnost velikega števila držav sveta, zlasti v trenutnem obdobju naraščajočih konfliktov in povečanega oboroževanja svetovnih sil.

Kaj pravijo zgodovinski podatki in kako se bo cena srebra gibala v prihodnosti?

Cena srebra je trenutno pod rekordno vrednostjo iz leta 2011 v dolarjih, kar prav tako kaže na to, da je srebro trenutno podcenjeno in je le vprašanje časa, kdaj bo rekord ponovno podrt, še posebej glede na okrevanje investicijskega povpraševanja v zadnjih dveh letih.

Povprečna letna rast cene srebra v dolarjih je bila v zadnjih petih letih več kot 13 %, medtem ko je kumulativna rast v zadnjih dveh desetletjih več kot 450 % tako v evrih kot v dolarjih. To je neprekinjena rast in ni razloga, da se ta trend ne bi nadaljeval tudi v prihodnje. Čeprav nihče nima kristalne krogle in ne moremo s 100-odstotno gotovostjo napovedati, kaj se bo zgodilo, bi se po mnenju analitikov cena srebra do konca desetletja lahko gibala med 80 in 100 dolarji za unčo.

Je zdaj pravi čas za vlaganje v srebro?

Srebro je trenutno pod cenjeno, vendar se zdi, da bi v prihodnjem obdobju lahko počasi dohitelo zlato po relativni vrednosti. Zaradi tega je zdaj odličen čas za nakup s popustom, medtem ko je srebro še vedno podcenjeno.

Kljub temu je treba upoštevati, da je tudi srebro dolgoročna naložba, podobno kot zlato in da je mnogim vlagateljem prineslo precejšnje dobičke v obdobjih od nekaj let do več desetletij.

Velika prednost naložbenega srebra je zagotovo ta, da je izjemno dostopno za vse vlagatelje, od najmanjših do največjih. Kilogramsko srebrno palico je na primer še vedno mogoče kupiti za okoli 1600 evrov, medtem ko srebrniki z težo ene unče stanejo manj kot 50 evrov. Srebro je zelo likvidno, zato ga je mogoče kadar koli in kjer koli na svetu zamenjati za denar.


Oglejte si najboljšo ponudbo naložbenog srebra v Sloveniji s klikom na povezavo: