ARGOR-HERAEUS POPUSTI

Belo zlato – Ali je boljša naložba od klasičnega rumenega zlata?

Nakit iz belega zlata je pogosto dražji od nakita iz klasičnega rumenega zlata. Eden od razlogov je priljubljenost belega zlata, ki se mnogim zdi lepše od rumene različice plemenite kovine, zato so za nakup takšnega nakita pripravljeni odšteti več denarja. Drugi razlog so stroški izdelave nakita iz belega zlata. Belo zlato je namreč sestavljeno iz več različnih plemenitih kovin, včasih pa ima površinsko plast rodija, ki služi za doseganje značilne bele barve in katerega dodatek podraži izdelavo nakita.

A če bi se lastnik belega zlata nekega dne odločil prodati takšno zlato ali druge različice barvnega zlata, zanj običajno ne bo mogel dobiti višje cene, kot bi jo dobil za enako količino rumenih različic te kovine v obliki palic oz zlatniki. V nadaljevanju smo navedli iz katerih kovin so najpogostejše različice belega zlata in drugih oblik barvnega zlata ter zakaj takšno zlato ni dobra dolgoročna naložba, če želite z vlaganjem ohraniti vrednost svojega denarja v plemenitih kovinah.

Belo zlato z nikljem

Belo zlato največkrat dobimo tako, da navadno rumeno zlato zmešamo z nikljem in srebrom, na površino pa nanesemo tanek sloj rodija, ki mu da barvo in obstojnost. Spodaj so tipični odstotki posameznih kovin v zlitini zlata, bakra, niklja, cinka in srebra, vendar je možno kombinirati kovine v različnih razmerjih.

14 karatno belo zlato z nikljem:
Zlato: 58.3 %
Baker: 23 %
Nikelj: 11%
Cink: 7,7%

18 karatno belo zlato z nikljem:
Zlato: 75 %
Baker: 10 %
Nikelj: 8%
Cink: 4.5%
Srebro: 2.5 %

Vir podatkov: www.callagold.com

Belo zlato s paladijem ali platino

Čeprav je paladij nekoliko mehkejši od niklja in se lažje opraska, imajo nekateri ljubitelji nakita pri tej kovini raje belo zlato, saj je bolj čiste bele barve. Platina ima tudi barvo, ki je bolj podobna srebru kot zlatu, zato se uporablja za doseganje bele barve nakita.

14 karatno belo zlato s paladijem:
Zlato: 58.33 %
Srebro: 32.17 %
Paladij: 9.50 %

18 karatno belo zlato s paladijem ali platino:
Zlato: 75 %
Paladij ali platina: 25%

Rdeče zlato – Rožnato zlato

Druga različica barvnega zlata je rdeče ali rožnato zlato. Pridobiva se z dodajanjem višjega odstotka zlitine bakra. Najpogostejši deleži posameznih kovin v tej zlitini so:

14 karatno rdeče zlato:
Zlato: 58 %
Baker: 32 %
Srebro: 10 %

18 karatno rdeče zlato:
Zlato: 75 %
Baker: 22.25 %
Srebro: 2.75 %

Odkup belega zlata

Če se lastnik nakita iz belega zlata ali kakšne druge različice barvnega zlata odloči za prodajo, bo praviloma prejel ceno, ki je enaka ceni rumene različice kovine. Zlatarski argument za takšno kupnino je, da v vsaki obliki 14 karatno zlato natanko 58,5 % čistega zlata, ne glede na ostale kovine v zlitini, kar drži. A ker je belo zlato pri nakupu dražje, pri prodaji pa enako vredno kot navadno zlato, kupec plača premijo za videz nakita in drugih izdelkov iz belega zlata. To je v redu, če na belo zlato gledamo kot kupec in nam je videz pomemben. Če pa je takšen nakit kupljen z namenom ohranjanja njegove vrednosti ali kot naložba, ki lahko prinese dobiček, bo to verjetno manj donosna naložba.

Zlato je po mnenju mnogih dolgoročna naložba najbolj donosna naložbavendar le, če gre za naložbo v 24-karatno dragoceno kovino v obliki zlatih palic. Takšne palice so priznane med vlagatelji in finančnimi institucijami po vsem svetu, imajo standardizirane dimenzije, težo in čistino ter jih je vedno možno prodati po ceni, ki je zelo blizu promptni ceni zlata na svetovnem trgu.

Center Zlata ponuja ingote priznanih kovnic plemenitih kovin od 1 grama do 1 kilograma. Oglejte si našo ponudbo naložbenega zlata.

Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo:

 

Imate dodatna vprašanja o vlaganju v zlato? Za brezplačen posvet se obrnite na naše strokovnjake:

 

O autoru:

Josip Kokanović, mag. oec.

Josip Kokanović je operativni direktor Centra Zlata in vodilni strokovnjak za plemenite kovine na Hrvaškem. Kokanović je tudi ugleden finančni strokovnjak z dolgoletnimi izkušnjami v finančni industriji ter kolumnist in pogost gostujoči predavatelj, specializiran za področje naložb in finančne pismenosti.

 

 

Besedila na strani centerzlata.com so namenjena izključno informiranju in izobraževanju o finančnih trgih in trgih plemenitih kovin in jih ne smemo obravnavati kot investicijske nasvete.

By |2024-02-27T10:08:40+01:006 aprila, 2018|Banka znanja|1 Comment

Kontaktirajte nas, če imate kakršna koli vprašanja.