30. 4. 2025.
Cena srebra v evrih se je v zadnjih petih letih povečala za skoraj 110 %, kar je preseglo rast cene zlata, ki se je v istem obdobju povečala za približno 87 %. Cena srebra trenutno znaša 28,9 evra za unčo oziroma 32,8 dolarja za unčo.
Naraščajoče industrijsko povpraševanje in nezadostna ponudba zvišujeta ceno srebra
Dvig cene srebra je bil v veliki meri posledica naraščajočega industrijskega povpraševanja, zlasti v državah, kot sta Kitajska in Indija. Lani je svetovno industrijsko povpraševanje znašalo 680,5 milijona unč, napovedi pa kažejo, da bo letos preseglo 700 milijonov unč, kar bi bilo že peto leto zapored, v katerem je bil rekord podrt.
Zakaj je srebro tako iskano v industriji? Srebro ima specifične lastnosti, kot sta najvišja električna in toplotna prevodnost med kovinami, zato ima izjemno široko uporabo v tehnološkem sektorju. Srebro je pomembno pri proizvodnji elektronskih naprav, mikročipov, mobilnih telefonov, računalnikov, avtomobilske elektronike in tehnologije 5G, pa tudi v novih rastočih sektorjih, kot so umetna inteligenca, nanotehnologija in biotehnologija.
Srebro je ključnega pomena pri proizvodnji fotovoltaičnih celic za sončne panele, kar kaže dejstvo, da je skoraj 19 % povpraševanja po srebru lani šlo v sektor sončne energije. Srebro je potrebno tudi v vojaški industriji in proizvodnji orožja ki prav tako raste zaradi vse večjega števila konfliktov v svetu.
Po drugi strani pa se je lani ponudba srebra že četrto leto zapored izkazala za pomanjkljivo oziroma nezadostno glede na povpraševanje. Strukturni tržni primanjkljaj je znašal kar 148,9 milijona unč, kar pomeni, da je skupni primanjkljaj v štirih letih znašal 678 milijonov unč. Dosedanje napovedi kažejo, da se bo enak trend nadaljeval tudi letos. Težava je v tem, da je dobava srebra pogosto odvisna od stopnje rudarjenja drugih kovin, kot so svinec, cink, baker in zlato, saj se v tem procesu pridobiva le kot stranski proizvod, kar je eden glavnih vzrokov za pomanjkanje, posledično pa tudi za dvig njegove cene.
Razmerje med ceno srebra in ceno zlata kaže, da je srebro pod cenjeno
Srebro je, tako kot zlato, plemenita kovina, ki velja za varovanje vrednosti premoženja v negotovih časih, polnih geopolitične nestabilnosti, vojn, trgovinskih neravnovesij in inflacije. V zadnjih petih letih je svet prestal vrsto različnih kriz, zato ni presenetljivo, da se je povpraševanje po varnih zatočiščih kapitala, kot sta zlato in srebro, povečalo. Zanimivo je, da je v relativnem odstotku povišanje cene srebra celo preseglo povišanje cene zlata.
Povpraševanje po fizičnem srebru v obliki srebrnih kovancev in palic se je najbolj povečalo med letoma 2020 in 2023, ko je redno znašalo več kot 250 milijonov unč letno. Lani se je povpraševanje po naložbah zmanjšalo na nekaj manj kot 200 milijonov unč, vendar strokovnjaki temu pravijo “ujemanje dobička” oziroma prodaja in ustvarjanje dobička iz zvišanja cen. Za leto 2025 so napovedi nekoliko bolj optimistične, saj se pričakuje, da se bo povpraševanje po naložbah v primerjavi z letom 2024 povečalo za 7 %.
Obstaja še en kazalnik, da bi se lahko v tem letu povečalo povpraševanje po srebru in posledično zvišale njegove cene. To je razmerje med cenama srebra in zlata, ki je trenutno blizu 100:1, medtem ko je to razmerje običajno med 40:1 in 60:1. To pomeni, da je cena srebra v primerjavi s ceno zlata v veliki meri podcenjena in zgodovinsko gledano so takšna obdobja vedno predhodila strmemu dvigu cene srebra.

Gibanje razmerja med ceno srebra in ceno zlata v zadnjih dveh letih. Vir: Goldprice.org.
Cena srebra bi se lahko letos močno zvišala
Vodilni analitiki, ki se ukvarjajo s trgom srebra, napovedujejo, da bi se cena srebra lahko v letošnjem letu zvišala za od 10 % do celo 40 %. Srebro bo še naprej igralo vse pomembnejšo vlogo v tehnološkem razvoju, vojaškem sektorju in sektorju obnovljivih virov energije, medtem ko bi nestabilne geopolitične okoliščine lahko prispevale k ponovni rasti v segmentu investicijskega povpraševanja.
Po napovedih strokovnjakov ene največjih investicijskih bank na svetu, JP Morgan, bi lahko cena srebra do konca letošnjega leta dosegla 39 dolarjev za unčo. Raziskava Londonskega združenja trgovcev z plemenitimi kovinami (LBMA) kaže, da bi lahko cena leta 2025 dosegla 40 do 45 dolarjev za unčo, medtem ko UBS, ena največjih švicarskih bank, ta razpon uvršča med 36 in 38 dolarjev za unčo.
Po nekoliko bolj konzervativnih ocenah Bank of America naj bi se cena do začetka prihodnjega leta gibala proti 35 dolarjem za unčo, medtem ko Citigroup, prav tako ena največjih investicijskih bank na svetu, to številko do konca letošnjega leta postavlja med 38 in 40 dolarjev za unčo.
Oglejte si najboljšo ponudbo naložbenog srebra v Sloveniji s klikom na povezavo: