1. maj 2024

Trend visoke rasti cen plemenitih kovin se nadaljuje, še posebej pa je izrazit pri opazovanju cen v ameriških dolarjih. Cena zlata v dolarjih je prebila 2400 in trenutno znaša 2414 dolarjev za unčo. Ob tem je cena zlata v evrih znašala 2,221 evra za unčo.

Rekordna cena zlata in geopolitične napetosti

Naraščajoče geopolitične napetosti ustvarjajo občutek nesigurnosti in negotovosti na trgu, zato številni vlagatelji posežejo po varnih in nizko tveganih instrumentih, kot je naložbeno zlato v obliki zlatih kovancev in zlatih palic. Ta pojav je bil v zadnjih 48 urah znova potrjen.

V zadnjem razvoju svetovnih dogodkov je pomembna novica, da je v nedeljo zvečer v Iranu strmoglavil helikopter. Osem ljudi je bilo ubitih, med žrtvami pa so bili iranski predsednik Ebrahim Raisi, iranski zunanji minister Hossein Amir-Abdollahian in drugi člani vlade. Kot vzroke za strmoglavljenje helikopterja navajajo pomanjkanje rezervnih delov, slabo vreme in napačne odločitve pilotov.

Poleg smrti iranskega predsednika in drugih visokih uradnikov svet trenutno skrbi tudi prihodnost Irana, torej kdo bo prišel na oblast in  ali bo vse ostalo pod nadzorom, ter če bodo volitve minile mirno in brez kaosa. V Iranu obstaja več frakcij, ki si prizadevajo za prevzem položaja moči, vendar zaenkrat ni jasne osebnosti, ki bi lahko izstopala kot naslednik predsednika Raisija.

Ta dogodek se je zgodil v posebej neugodnem trenutku, potem ko je bila Evropa priča poskusu atentata na slovaškega premierja Roberta Fica in v času, ko so napetosti med svetovnimi silami že tako visoke zaradi Ukrajine in Izraela. Poleg omenjenih nestabilnosti nas letos čaka tudi vrsta političnih volitev v pomembnih državah sveta, fenomen ti. »megavolilnih letih«, med katerimi so najbolj pričakovane novembrske predsedniške volitve v ZDA.

Ali trg zlata pričakuje znižanje obrestnih mer v ZDA?

Osnovna inflacija v ZDA je trenutno pod 3%, kar je pozitivnejši rezultat od pričakovanj. Predsednik ameriške centralne banke Jerome Powell je prejšnji teden dejal, da bodo obrestne mere ostale na visoki ravni 5,25-5 %, dokler inflacija ne pade na 2 %, kar pomeni, da bi restriktivna politika lahko ostala v veljavi še nekaj časa.

Podaljšanje restriktivne politike, ki traja že več kot eno leto, bi lahko dolgoročno oslabilo gospodarstvo in povzročilo predrago kreditiranje. V tem smislu je vsem, tudi Fedu, jasno, da bo obrestne mere nekoč treba znižati, vprašanje pa je le, kdaj. Glede na to, da se je inflacija v aprilu v primerjavi s februarjem in marcem umirila, je pričakovati, da bi lahko vse leto spremljali zniževanje obrestnih mer.

Trg zlata je to spremembo denarne politike predvidel vnaprej in se je že začel prilagajati. Ker veljajo ameriške državne obveznice za varen in netvegan naložbeni instrument, tako kot naložbeno zlato, se bodo nekateri ameriški vlagatelji bolj obračali nanje, ko bodo obrestne mere naraščale. V trenutku, ko začnejo tečaji padati oziroma ko trg začuti, da bi lahko prišlo do neizbežnega padca, se del ameriških vlagateljev spet bolj obrača k zlatu in je s tem ciklično.

Cena srebra je dosegla rekordno raven

Tudi cena srebra je dosegla 11-letni vrh in presegla psihološko mejo 30 dolarjev za unčo. Srebro je trenutno pri 31,62 dolarja za unčo ali 29,1 evra za unčo.

Srebro v obliki srebrnikov in srebrnih palic se podobno kot zlato odziva na geopolitične napetosti, inflacijo, krize in vojne, vlagatelji pa nanj gledajo tudi kot na obliko dolgoročne zaščite vrednosti premoženja. Trenutne razmere v svetu, negotovost okoli Irana in tokrat šibkejši ameriški dolar so botrovali večjemu skoku cene srebra, a kaj nas čaka naprej?

Srebro se za razliko od zlata veliko bolj uporablja v industrijske namene, predvsem na področju proizvodnje električnih vozil, čipov, baterij, solarnih panelov in drugih tehnologij prihodnosti, kar pomeni, da bi lahko njegova cena presegla rast cene zlata v odstotkih na dolgi rok.

Dejstvo je, da so ZDA prejšnji teden uvedle carine in protidampinške ukrepe na uvoz prav tistih tehnologij iz Kitajske, ki pri proizvodnji zahtevajo velike količine srebra. To je pokazatelj, da se za srebro v svetovnem gospodarstvu bijejo zelo pomembne bitke, kar pomeni, da bi lahko povpraševanje po njem v prihodnjem obdobju le še naraščalo.


Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo: