1. 2. 2025.

Cena zlata je dosegla novo rekordno raven in je trenutno pri 2.732 evrov za unčo oziroma 2.815 ameriških dolarjev za unčo. Cena zlata v evrih in dolarjih je tako od začetka leta zrasla za dobrih 6 %.

Spodaj izveste, kaj stoji za najnovejšo rekordno stopnjo.

Največja svetovna banka v New York premešča za 4 milijarde dolarjev zlata

Največja ameriška in svetovna banka JPMorgan Chase & Co. namerava ta mesec iz Evrope v New York dostaviti zlato v vrednosti štirih milijard dolarjev. Znesek dobave je drugi največji po borznih podatkih od leta 1994.

Zlato se dobavi na tako imenovano terminsko pogodbo (eng. futures contract), pogodbo o prodaji fizičnega blaga s pravico do prevzema na določen datum v prihodnosti. Špekulanti in hedgerji se dejansko ne polastijo tega blaga, temveč trgujejo s takšnimi pogodbami brez namena dobesednega prevzema, da bi, ali zaslužili, ali se zaščitili pred spremembo cene.

Ker je cena zlata ponovno na rekordnih ravneh in se obeta morebitna kriza, bo povpraševanje po zlatu v bližnji prihodnosti še naraščalo, zlato, ki ga JPMorgan pošilja v New York, pa bo sčasoma našlo pot do vse večjega števila zainteresiranih vlagateljev, ki se želijo zaščititi pred negotovostjo na svetovnih trgih.

Vse to se dogaja v tednu, ko začne veljati odločitev ameriškega predsednika Donalda J. Trumpa o novih carinskih ukrepih, ki bodo močno spremenili način poteka svetovne trgovine, povzročili motnje v dobavnih verigah in vplivali na stopnjo inflacije v najpomembnejšem gospodarstvu na svetu, v ZDA.

Pretresi na svetovnih trgih so spodbudili ponovno rast cen zlata

Kot je bilo napovedano, ameriški predsednik Donald J. Trump uradno uvaja 25-odstotne carine na uvoz blaga iz Kanade in Mehike ter 10-odstotne carine na uvoz iz Kitajske. To so tri države, ki predstavljajo skoraj polovico ameriškega uvoza. Evropska unija je po Trumpovih izjavah naslednja in lahko pričakuje tudi 10-odstotne carine. Možno je, da bodo do sredine tega meseca določene posebne carine na uvoz računalniških čipov, farmacevtskih izdelkov, jekla, bakra, nafte in plina.

Analitiki to potezo označujejo kot začetek nove svetovne trgovinske vojne oziroma nadaljevanje tega, kar smo imeli priložnost spremljati že leta 2018, ko so ZDA prvič uvedle carine in druge trgovinske ovire za uvoz iz Kitajske. Nekateri od teh ukrepov, kot je uvoz električnih vozil in sončnih kolektorjev, so ostali v veljavi med Bidnovo administracijo.

Trgi se znova bojijo nadaljnjega stopnjevanja geopolitičnih in geoekonomskih napetosti. Kanada in Mehika sta že pripravili seznam povračilnih ukrepov v zvezi z uvozom ameriških izdelkov, carine pa bi lahko znašale tudi 25-odstotkov z njihove strani. Ta situacija sili vse več vlagateljev v iskanje varnih zavetij ali naložbenih instrumentov z nizkim tveganjem. Ena najvarnejših oblik naložbe je zagotovo naložbeno zlato v obliki zlatnikov in zlatih palic, ki poleg nizkega tveganja prinašajo tudi visoko donosnost, še posebej v negotovih časih.

Cena zlata podira psihološke meje v evrih in dolarjih

Cena zlata je prebila psihološko mejo 2.700 evrov za unčo in 2.800 v dolarjih. Sodeč po dejanjih velikih bank, kot je JPMorgan in napovedih številnih analitikov trga zlata, lahko v prihodnjih mesecih pričakujemo nadaljnjo rast cene zlata.

Čeprav nimamo kristalne krogle in nihče ne more zagotovo reči, kaj se bo zgodilo, je dejstvo, da so svetovni trgi pravkar doživeli nov šok in da smo na začetku novih pretresov v svetovnih trgovinskih odnosih, pa tudi možna vrnitev inflacije v ZDA. Kakšne bodo posledice za svetovno gospodarstvo, še ni jasno, prav tako ni predvidljivih rezultatov. Verjetno pa bodo tisti, ki vlagajo v naložbeno zlato v obliki zlatih kovancev in zlatih palic, ponovno zaščitili vrednost svojega premoženja.


Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo: