19. 3. 2025.
Cena zlata v evrih se je v zadnjih petih letih povečala za približno 98 %, kar je vlagateljem v fizično zlato v obliki zlatih kovancev in zlatih palic prineslo znatne dobičke. Obenem je cena zlata v dolarjih podrla zgodovinski rekord 3000 dolarjev za unčo in trenutno znaša 3027 dolarjev za unčo.
Kaj je v ozadju velike podražitve v evrih v zadnjih nekaj letih in zakaj je cena zlata v dolarjih ponovno podrla rekord, pa izveste v nadaljevanju članka.
Naložbeno zlato kot varno zatočišče v negotovih časih
Cena zlata je v zadnjih petih letih doživela vrtoglavo rast za približno 97%, kar pomeni, da se je v tem obdobju praktično podvojila. Naložbeno zlato je tradicionalen instrument zaščite pred inflacijo in različnimi oblikami socialnih in gospodarskih kriz, kar se je v preteklih petih letih znova izkazalo. Njegova cena običajno raste na dolgi rok, rast pa je še posebej očitna v obdobjih nestabilnosti, kakršnim smo bili priča v zadnjih petih letih. Zaradi tega se vlagatelji, tako veliki kot majhni, ob povečani negotovosti na trgu pogosto zatečejo k zlatu kot naložbenemu instrumentu, da bi ohranili vrednost svojih sredstev.
V zadnjih petih letih smo bili priča koronavirusni krizi, krizam v dobavni verigi, energetskim krizam, vrsti konfliktov, kot je tisti v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu, visoki inflaciji, gospodarski recesiji v ZDA, Nemčiji in vrsti drugih evropskih gospodarstev, naraščanju in postopnem nižanju obrestnih mer, velikim političnim pretresom in trgovinskim vojnam. Geopolitične napetosti, oboroževalna tekma, strahovi pred tretjo svetovno vojno in možnostjo svetovne gospodarske krize se še vedno niso polegle. Zaradi vseh teh neljubih dogodkov so centralne banke po svetu dodatno nakopičile na tisoče in tisoče ton zlata. Vse to je prispevalo k veliki rasti cene zlata, ki smo ji priča od leta 2020 do danes.
Cena zlata podrla zgodovinski rekord v dolarjih
Cena zlata v dolarjih je prejšnji teden podrla zgodovinski rekord 3000 dolarjev za unčo in je zdaj pri 3027 dolarjev za unčo. Razlogi za to so strah pred novimi trgovinskimi ukrepi in njihovimi gospodarskimi posledicami, kot sta recesija in vrnitev visoke inflacije v ZDA. Ta razvoj dogodkov nikakor ne bi bil dober glede na težave, s katerimi se soočajo ZDA v zvezi z nakopičenim in dolgoročno nevzdržnim javnim dolgom. Kljub temu trgovinske vojne med ZDA in drugimi državami po svetu še vedno tlijo. Evropska unija in države, kot sta Kitajska in Kanada, so ZDA odgovorile z recipročnimi ukrepi, na kar se je Amerika odločila maščevati z dodatnimi carinami na vrsto blaga.
Obstaja tudi skrb, da bi se carine lahko prelile v sektor plemenitih kovin, zato se velike količine zlata, na tisoče in tisoče ton, prenašajo iz Evrope v ZDA za potrebe trga terminskih pogodb. Greg Frith, direktor prodaje in trgovanja s plemenitimi kovinami pri StoneX Group, enem največjih ponudnikov finančnih storitev v ZDA, meni, da je “količina fizičnega zlata, ki gre iz Londona v New York, neverjetna. Samo decembra ga je bilo za več kot 2000 ton. Skoraj vsak razpoložljiv tovorni let je bil rezerviran čez Atlantik pri vseh logističnih ponudnikih, (…) leti so bili rezervirani vnaprej, za naslednja dva, tri mesece.”
Povpraševanje po naložbenem zlatu v ZDA je na rekordni ravni, saj se vsi želijo zaščititi pred nepredvidljivimi izidi kriz, ki bi lahko kmalu sledile.
Cena zlata bi lahko do konca leta dosegla 3500 dolarjev za unčo
Če bo politika nove ameriške administracije resnično šla v smeri oslabitve ameriškega dolarja, prodaje državnih obveznic v tujino ter posledično dviga obrestnih mer in povečanja primanjkljaja zveznega proračuna, bi to lahko ogrozilo stabilnost ameriškega in svetovnega gospodarstva. Predlagani izhod bi bil, da bi ameriški zavezniki kupili 100-letne brezkuponske ameriške obveznice ali pa se soočili s carinami in zadrževanjem ameriške vojaške pomoči, kar se mnogim državam ne bi splačalo. Fed bi moral takrat znižati obrestne mere, drugi pa jih dvigniti, a potem bi se spet pojavil problem inflacije. Ameriški delniški trg zadnji mesec pada in stagnira, negativen trend pa bi se po vsem sodeč lahko nadaljeval tudi v naslednjih mesecih.
V teh okoliščinah bi lahko cena zlata do konca leta še naprej rasla na 3500 dolarjev za unčo. S temi napovedmi se strinja skupina za surovine pri Macquarie Bank, avstralski multinacionalni skupini za investicijsko bančništvo in finančne storitve, ki jo vodi Marcus Garvey, saj meni, da bo cena zlata dosegla 3.500 ameriških dolarjev za unčo že v tretjem četrtletju letošnjega leta.
Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo: