8. 4. 2025.
Prejšnji teden so ZDA uvedle visoke carine na blago, uvoženo iz celega sveta, kar je povzročilo dramatičen padec delnic na svetovnih borzah in spodbudilo strah pred novo recesijo.
Po mnenju analitikov je možno, da se bo zgodil gospodarski “harmagedon”. Kaj lahko pričakujejo vlagatelji v zlato? Ali se bo zlato znova izkazal kot varna naložba v negotovih časih, izveste spodaj.
Veliki padci na borzah – uvod v novo svetovno krizo?
Ameriški predsednik Trump je uvedel 10-odstotne carine na ves uvoz ter posebne carine za nekatere države, za katere menijo, da zavestno ustvarjajo trgovinsko neravnovesja v škodo ZDA. Carine za Kitajsko zdaj znašajo 54 %, za EU 20 %, za Indijo 26 %, za Japonsko 24 % in za Južno Korejo 25 %. Kot maščevanje je Kitajska uvedla 84-odstotne carine na uvoz iz ZDA, Evropa, Kanada in druge države po svetu pa so napovedale povračilne ukrepe. Gre za stopnjevanje trgovinske vojne, zaradi katere nekateri analitiki menijo, da se nam obeta nekakšen gospodarski »armagedon«.
Velika posledica novih odločitev v zvezi s carinami je dramatičen padec svetovnih borz. Wall Street je prejšnji teden v samo dveh dneh izgubil 2,4 bilijona dolarjev tržne vrednosti. Od prejšnjega tedna je ameriški borzni indeks Dow padel za 9.4 %, S&P 500 za 9.6 %, Nasdaq pa za 9.4 % – največji padci po letu 2020 in času koronske krize. Indeks S&P 500 je tako od februarja izgubil več kot 12 %, oziroma približno 4 tisoč milijard dolarjev tržne vrednosti.
Padajo tudi evropske borze. STOXX 600, borzni indeks vodilnih evropskih delnic, je od prejšnjega tedna izgubil okoli 9.7 %. Kaos je zavladal tudi na azijskih borzah. Borza v Hongkongu je padla za kar 13.3 %, kitajski indeks Shanghai Composite za 5.8 %, japonski Nikkei pa za 7.7 %.
ZDA bi se lahko v nekaj mesecih soočile z upadom povpraševanja po ameriških obveznicah, vrnitvijo visoke inflacije in celo recesijo, vse to pa bi lahko povzročilo upočasnitev svetovnega gospodarstva, motnje v dobavnih verigah in navsezadnje novo svetovno recesijo. Po ocenah strokovnjakov investicijske banke JP Morgan obstaja 60-odstotna verjetnost, da bo svetovno gospodarstvo v tem letu zašlo v recesiji.
Goldman Sachs je tveganje recesije v ZDA v naslednjih 12 mesecih dvignil na 45 %. Vodja IMF Kristalina Georgieva je izjavila, da carine “predstavljajo veliko tveganje za svetovno gospodarstvo v času že tako počasne rasti”.
Za zlato ne veljajo carine, zlato je še vedno v vlogi “varnih zavetij”
Dejstvo, da nove carine ne veljajo za plemenite kovine, kot je zlato, je pomirilo napetosti na trgu zlata, zaradi česar je cena v evrih in dolarjih prejšnji teden nekoliko padla. V času pisanja se cena zlata giblje okoli ravni 2.752 € ali 3.007 $ za unčo, kar je nekoliko nižje od prejšnjih rekordov. Tu gre za kratkoročna nihanja in pravzaprav za odlično priložnost za nakup naložbenega zlata v obliki zlatnikov in zlatih palic z popustom.
Ob upoštevanju dolgoročne gospodarske slike so pričakovanja vlagateljev negativna, tako za ameriško in evropsko kot za celotno svetovno gospodarstvo. Možnost recesije ali morebitne stagflacije (stagnacija gospodarstva in visoka inflacija hkrati) še vedno povzroča velik občutek negotovosti na trgih, kar pomeni, da ima zlato kot eno izmed glavnih »varnih zavetij kapitala v negotovih časih« in odlično zaščito pred visoko inflacijo dovolj prostora za nadaljnjo rast v prihodnjem obdobju.
Cena zlata se je od začetka leta 2020 do danes povečala za več kot 100 %, spremljala pa jo je vrsta različnih kriz – od koronske krize in ukrepov, energetske krize, krize dobavne verige, konfliktov v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu, visoke inflacije, bančne krize, recesije v ZDA, Nemčiji in vrsti evropskih gospodarstev, nato obdobja višanja in nižanja obrestnih mer, velikih političnih sprememb in trgovinskih vojn, do strahov pred izbruhom svetovnega konflikta in nove oboroževalne tekme. V vseh teh dogodkih so svetovne centralne banke kopičile rekordne količine fizičnega zlata, da bi se zaščitile v primeru naraščajoče globalne nestabilnosti, ta trend pa še ne kaže znakov, da bi se ustavil.
Po vsem sodeč se zdi, da je nova kriza še ena v nizu, ki jim bomo priča, in nič ne kaže, da bo zadnja. Temu pritrjuje napoved strokovnjakov londonskega združenja trgovcev s plemenitimi kovinami (LBMA), po kateri bi lahko cena zlata v naslednjih petih letih dosegla celo 7.000 $ za unčo – kar je več kot 120-odstotna rast glede na trenutno ceno.
Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo: