Leto 2024 se je izkazalo za odlično leto za vlagatelje v zlato. Od začetka leta se je borzna cena zlata v evrih povečala za več kot 35 %, kar je številnim vlagateljem prineslo zajetne dobičke. Zlato se je znova izkazalo kot odlična varovalka pred inflacijo in drugimi vrstami nestanovitnosti trga, saj je prekašalo različne druge oblike naložb.
Kmalu se bliža konec letošnjega leta in mnogi se zato sprašujejo – kaj lahko pričakujemo od cene zlata v naslednjem letu 2025?
Čeprav nimamo kristalne krogle za napovedovanje prihodnosti, lahko naštejemo dejavnike, ki običajno prispevajo k rasti cene zlata, in analiziramo njihov potencialni vpliv v naslednjem letu. Začnimo po vrsti.
-
Geopolitični konflikti
Eden najpomembnejših dejavnikov, ki je letos pomembno vplival na gibanje cen zlata, je bila rast geopolitičnih napetosti. Iran se je vpletel v palestinsko-izraelski konflikt, ki se je medtem prelil v Libanon, vojna med Ukrajino in Rusijo je večkrat eskalirala, preživeli smo napeto megavolilno leto in poskuse atentatov na visoke politike ter bili priča padcu številnih pomembnih evropskih vlad.
Uporniki so zavzeli Sirijo, v Južni Koreji je skoraj prišlo do državnega udara, v Gruziji pa še vedno potekajo veliki protesti. Svetovne blokovske delitve so vse bolj izrazite, strah pred svetovnimi spopadi pa je čutiti tudi v državah zahodne in severne Evrope.
Dejstvo je, da se po trenutnem poteku dogodkov vsi ti geopolitični vozli ne bodo razpletli kar čez noč. Časi so negotovi in potrebna bodo leta, če ne desetletja, da se ustvari kakršna koli stabilnost. Takšna situacija vse več vlagateljev sili k varnim instrumentom, kot je naložbeno zlato, zaradi česar se njegova cena močno dviguje.
-
Znižanje obrestnih mer
Drug zelo pomemben dejavnik, ki je vplival na rast cene zlata, je znižanje obrestnih mer v ZDA, Evropski uniji, Veliki Britaniji, Avstraliji, Kanadi, na Japonskem in v vrsti drugih močnih svetovnih gospodarstev. Ameriški Fed se je odločil, da bo prvič po štirih letih znižal obrestne mere, kar je zgodovinsko pogosto povezano z rastjo cen zlata. Ameriški dolar slabi, ameriške državne obveznice niso več tako privlačne, zato se vlagatelji logično obračajo k zlatu kot konkurenčnemu instrumentu visoke stopnje varnosti.
Nižanje obrestnih mer še ni končano, saj so obrestne mere povsod po svetu zaradi inflacijskih pritiskov že leta visoke, kar pomeni, da nas prihodnje leto najverjetneje čaka nadaljnje nižanje obrestnih mer, kar bi lahko spodbudilo ceno zlata.
-
Povpraševanje centralnih bank
Tretji dejavnik, ki je letos vplival na ceno zlata, je močno povpraševanje po zlatu s strani centralnih bank po svetu. Centralne banke kopičijo zlate rezerve, da ohranijo finančno in valutno stabilnost.
V številnih državah, predvsem na Kitajskem in v nekaterih članicah BRICS, gre za nekakšen odmik od ameriškega dolarja kot svetovne rezervne valute. Ker geopolitični spori med Vzhodom in Zahodom ne kažejo znakov pojenjanja, temveč se vrtijo v smeri neke vrste stopnjevanja, se bo proces obračanja k zlatu kot varnemu zavetju centralnih bank verjetno nadaljeval tudi v naslednjem letu.
-
Nova recesija
Trenutno se kriza najbolj čuti v Nemčiji in le vprašanje časa je, kdaj se bo razširila tudi na ostalo Evropo. Nemška avtomobilska industrija bi se lahko znašla na kolenih, saj je za naslednje obdobje napovedano zaprtje ogromnega števila delovnih mest.
Hkrati je situacija v ZDA precej negotova, saj bi lahko nova administracija uvedla vrsto carin na uvoz s poudarkom na Kitajski, kar bi lahko vodilo v novo, veliko bolj dramatično trgovinsko vojno od tiste, ki smo jo imeli priložnost videti leta 2018. Nekoliko nižje carine bi lahko prizadele tudi Evropo, ki po številnih kazalcih konkurenčnosti že močno zaostaja za ZDA in Kitajsko.
Poleg tega se nižanje obrestnih mer zelo pogosto korelira tudi z recesijo, nekateri ekonomski strokovnjaki pa se bojijo tudi vrnitve visoke inflacije. Skratka, kaže, da je pred nami še eno svetovno gospodarsko zahtevno leto. Kljub temu so takšna obdobja na splošno izredno ugodna za zlato kot instrument ohranjanja vrednosti v času negotovosti.
Strokovnjaki napovedujejo nadaljevanje rasti cene zlata v letu 2025.
Analitiki pomembnih svetovnih finančnih ustanov, kot sta Bank of America in Goldman Sachs, napovedujejo nadaljevanje rasti cene zlata v letu 2025. Po njihovem mnenju bi lahko cena zlata naslednje leto dosegla visokih 3000 dolarjev za unčo. V tem primeru bi rast znašala okoli 13 %, vendar moramo takšne napovedi jemati z rezervo, saj bi lahko bila rast bistveno višja od napovedi analitikov, kot je bilo leta 2024.
Ne glede na to je naložbeno zlato dolgoročna naložba in ga je vedno treba imeti z mislijo na dolgi rok. Skozi zgodovino se je tistim, ki so imeli zlato, vedno godilo bolje kot tistim, ki so se zanašali na bančne prihranke, gotovino in vrsto drugih instrumentov, in ni razloga, da bi v prihodnosti pričakovali kaj drugače.
Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo: