Kitajsko povpraševanje po zlatu je eden glavnih razlogov za rast cene zlata v zadnjih nekaj mesecih. Analitiki, ki spremljajo svetovno gospodarstvo, se pogosto osredotočajo na ZDA in dogajanje na Bližnjem vzhodu, a dejstvo je, da tudi Daljni vzhod močno vpliva na trg in ceno zlata.
Cena zlata je trenutno pri 2.214 evrih za unčo oziroma 2.360 dolarjih za unčo, kakšno vlogo so pri tem imeli kitajski vlagatelji, pa preberite v nadaljevanju.
Ali za rastjo stoji institucionalno povpraševanje?
Ljudska banka Kitajske je že 17. mesec zapored povečala zlate rezerve. Prejšnji mesec so kupili nekaj več kot 5 ton zlata, kar ni tako pomembno v primerjavi z dogajanjem na šanghajski borzi zlata (SGE), ki bolj odraža domače povpraševanje.
V prvem četrtletju letošnjega leta je šanghajska borza zlata zabeležila povečanje povpraševanja na kar 522 ton, kar je 124 ton ali 12,3 % več kot v enakem obdobju lani. Je glavni kanal, po katerem zlato vstopa v zasebni obtok na Kitajskem. Čeprav je rast opazna, to ni glavni razlog za rast cene zlata.
Tisto, kar bi lahko v veliki meri pojasnilo porast povpraševanja in cen zlata, je Šanghajska terminska borza (SHFE). Dnevni promet z zlatom na šanghajski terminski borzi je lani znašal približno 13,9 milijarde dolarjev na dan, medtem ko se je v tretjem mesecu letos ta številka skoraj podvojila, zdaj pa več kot potrojila na več kot 40 milijard dolarjev na dan. Trenutno je promet skoraj za polovico manjši od prometa na londonski borzi LBMA.
Povpraševanje med splošno populacijo
S terminskimi pogodbami na SHFE se ukvarjajo špekulanti in hedgerji, toda tisto, kar gre skozi SGE, torej omenjenih 522 ton, ohranja vedno večje povpraševanje prebivalstva po zlatih kovancih in zlatih palicah.
Tradicionalne stranke so starejši ljudje, katerih povpraševanje je bilo vedno relativno veliko. Na Kitajskem zlato tradicionalno podarjajo ob posebnih priložnostih, vendar je njegova priljubljenost kot oblika varčevanja in dolgoročne naložbe vse večja, zlasti med mladimi.
Starejšim se vse pogosteje pridružujejo pripadniki mlajših generacij, tako imenovani milenijci in generacija Z (generacije rojene po letu 1980 ali po sredini 90. let).
Ali se težišče premika proti vzhodu?
Tisto, kar razlikuje kitajske vlagatelje, velike in male, od zahodnih je visoka stopnja povezovanja. Analitiki govorijo o skupinah WeChat z milijoni uporabnikov, ki zlahka povzročijo valove na trgih. Podoben pojav, ki smo mu priča sedaj, se je v manjšem obsegu zgodil tudi leta 2019.
Ali vse to pomeni, da se težišče svetovnega trga zlata seli na vzhod, proti Kitajski? Očitno bi lahko prišlo do določenega ravnovesja, ker sta ameriški in evropski trg še vedno velika, vendar se zdi, da se cena ne bo več izključno določala le na londonski in newyorški borzi.
Kaj prinaša prihodnost?
Zelo verjetno gre svet vse bolj v smeri monetarne multipolarizacije, torej procesa, ki vključuje dedolarizacijo in zmanjševanje vpliva zahodnih sil na čelu z ZDA v gospodarstvu. ZDA so še vedno vodilna denarna sila na svetu, vendar je njihov dolar hrbtenica svetovnega monetarnega sistema ali pa so spremembe neizbežne.
Zato bo imela Kitajska vse pomembnejšo vlogo, ne samo gospodarsko, ampak tudi geopolitično. V tem kontekstu so veliki nakupi zlata le eden od mehanizmov, s katerimi Kitajci uresničujejo svoje dolgoročne načrte.
Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo: