Ko govorimo o vlaganju v zlato, je eden pogostejših sklepov v pogovoru, da je cena zdaj visoka in da je treba počakati na padec. Šele ko cena pade, morate investirati. Na primer, unča zlata je bila pred 10 leti vredna približno 1000 evrov, danes pa je več kot 2500 evrov, zato je zdaj »predraga«.

Takšen način razmišljanja bi bil smiseln, če bi vrednost denarja skozi čas ostala stabilna, a zaradi pojava, ki mu pravimo inflacija, čakanje na občuten padec cene običajno povzroči zamudo velike naložbene priložnosti. Vsak od nas namreč intuitivno primerja današnjo nominalno ceno določene naložbe s ceno v preteklosti. Zaradi inflacije pa denar danes ni tako vreden kot pred 10 leti. Preprosto je mogoče, da je nepremičnina oziroma zlato  iz zgornjega primera pri današnjih cenah boljša naložba kot takrat. Kako?

Denar je vse manj vreden

Gre za padec vrednosti denarja. Centralne banke nenehno tiskajo nov denar, da ustvarijo inflacijo, torej da razvrednotijo ​​kupno moč denarja. Po njihovem mnenju je idealno, da je denar vsako leto vreden dva odstotka manj, vendar pa je v zadnjih letih inflacija precej višja od teh idealnih dveh odstotkov. To je privedlo do situacije, ko so cene praktično dvakrat višje kot pred desetimi leti. To se lahko dobro vidi v gradbenem sektorju in na finančnih trgih. Če se je torej cena vsega podvojila, je čisto normalno, da je cena zlata, delnic in nepremičnin dvakrat dražja kot je bila pred 10 leti.

Toda zaradi pomanjkanja razumevanja učinka inflacije večina ljudi meni, da je cena zdaj previsoka in da se mora znižati. Zaradi tega mnogi, ki so razmišljali o naložbah v zlato, nepremičnine, delnice ipd., opustijo naložbe in čakajo na boljši trenutek. Toda boljša nakupna cena pogosto ni nikoli več dosežena. Na primer, ko je kvadratni meter stanovanja v Ljubljani stal 3000 evrov, so mnogi verjetno čakali, da bi cena padla na 2500 evrov, a tega padca niso nikoli doživeli. Koliko denarja je izgubil nekdo, ki še hrani denar, ki bi ga moral vložiti v nepremičnino za 3000 evrov?

Ali v primeru zlata: koliko denarja so ljudje izgubili, ker so se v začetku leta 2020 odločili, da je cena 1400 evrov za unčo previsoka? Danes, le štiri leta in pol kasneje, je cena nad 2.500 evrov za unčo, torej približno 80 % višja, in ni realno, da bi se kdaj vrnila na raven izpred štirih let in pol.

Nekaj ​​primerov, ki kažejo, da se čakanje na padec cene ni izplačalo:

Danes se mnogi spet poslužujejo argumentov, da so nepremičnine, delnice ali zlato predragi in da ni čas za naložbe. Vendar pa bo v nekaj letih inflacija naredila svoje in zelo verjetno se bodo vlagatelji v vseh treh omenjenih razredih premoženja bolje odrezali kot tisti, ki niso vlagali v nič. Opustitev naložbe zaradi čakanja na padec cene je ena največjih napak vlagateljev.

Peter Lynch, znani ameriški borzni vlagatelj, je napačno predstavo vlagateljev o trenutno dragi ceni lepo opisal na naslednji način: “Veliko več denarja se izgubi v čakanju na padec cene, kot se izgubi med padcem cene.”


Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo: