12.11.2024.
Borzna cena srebra v evrih je od začetka leta zrasla za skoraj 40 %. Glavni dejavnik velike rasti cen je povečanje industrijskega povpraševanja, predvsem na Kitajskem in v Indiji, na drugi strani pa obstaja določen primanjkljaj na strani ponudbe. Pomembno vlogo je odigralo tudi zniževanje obrestnih mer s strani svetovnih centralnih bank, ki na splošno daje prednost vsem plemenitim kovinam.
Srebro ima na splošno velik potencial za rast tudi v prihodnosti. Poleg redkosti in dolge tradicije uporabe za denar v mnogih civilizacijah, njegova intrinzična vrednost izhaja iz posebnih lastnosti, kot je najvišja električna in toplotna prevodnost med kovinami, kar je še posebej očitno v sodobnem času skozi naraščajoče povpraševanje v tehnološkem sektorju.
Cena srebra raste bolj kot cena zlata!
Cena srebra je v zadnjih nekaj desetletjih močno narasla, to rast pa je mogoče prikazati z nekaj preprostimi statistikami. V zadnjih 20 letih se je namreč cena srebra povečala za skoraj 400 %, s povprečno letno rastjo preko 8 %. V zadnjih 10 letih je cena zrasla za 120%, medtem ko je v zadnjih 5 letih zrasla za 86%, s povprečno letno rastjo celo 13,4%, pri čemer je srebro celo preseglo rast cene zlata.
Naložbeno srebro v obliki srebrnikov in srebrnih palic je tako potrdilo svojo vlogo učinkovite dolgoročne zaščite vrednosti nepremičnin pred visoko inflacijo ter socialno-ekonomskimi krizami, ki smo jim v omenjenem obdobju bili priča že večkrat. Zato ne preseneča, da je srebro za vedno več vlagateljev postalo odlično dopolnilo in oblika razpršitve tveganja, pri čemer je naložbeno zlato standardna osnova portfeljev plemenitih kovin.
Velik potencial za nadaljnjo rast
Industrijsko povpraševanje je eden glavnih dejavnikov letošnjega velikega skoraj 40-odstotnega dviga cene srebra. Srebro se pogosto uporablja v sektorju sončne energije, saj je bistveno za proizvodnjo fotovoltaičnih celic, ki proizvajajo elektriko. Poleg tega se srebro uporablja v skoraj vseh elektronskih napravah: mikročipih, mobilnih telefonih, računalnikih, električnih avtomobilih, 5G in drugih tehnologijah prihodnosti.
V zadnjih letih se povpraševanje po srebru povečuje tudi zaradi proizvodnje orožja in nasploh vojaške industrije, ki je v razcvetu zaradi vojne v Ukrajini in Izraelu, a tudi zaradi vse večjega števila konfliktov, oboroževalne tekme in geopolitičnih napetosti. Poleg vojaških potreb se je Rusija odločila ustvariti zaloge srebra v vrednosti približno pol milijarde dolarjev kot še en porok finančne in gospodarske stabilnosti poleg zalog zlata.
Po drugi strani pa po ocenah mednarodnega združenja The Silver Institute primanjkljaj na strani svetovne ponudbe srebra letos narašča na 17 %, kar pomeni, da primanjkuje več kot 6,5 tisoč ton srebra srebra ali kar 215 milijonov unč, da bi zadovoljili vse potrebe. Razlogi za to so zmanjšana produktivnost rudnikov, zlasti v državah, ki so velike proizvajalke srebra, kot so Mehika, Argentina, Avstralija in Rusija. Kombinacija vse izrazitejšega povpraševanja in naraščajočih primanjkljajev na strani ponudbe je eden glavnih argumentov za morebitno občutno rast cene srebra v tem desetletju. Po mnenju nekaterih analitikov bi lahko srebro do leta 2030 preseglo 100 dolarjev za unčo.
Srebro je izjemno ugodno za vse vlagatelje
Naložbeno srebro v obliki srebrnikov in srebrnih palic je izjemno ugodno za vse vrste vlagateljev, tako male kot velike. V srebro lahko investirate že od nekaj deset evrov naprej, vendar so na voljo tudi večje količine za razmeroma majhne zneske v primerjavi z na primer naložbenim zlatom v obliki zlatih kovancev in zlatih palic.
Poleg tega imamo v Centru Zlata izjemno ugodno ponudbo naložbenih srebrnikov. Če želite začeti varčevati v srebru ali povečati svoj obstoječi portfelj srebra z naložbo v srebrnike po izjemno ugodnih cenah, raziščite našo ponudbo na spletni trgovini Centra Zlata z možnostjo 100% zavarovane dostave na vaš domači naslov v nekaj delovnih dneh.
Oglejte si najboljšo ponudbo naložbenog srebra v Sloveniji s klikom na povezavo: