Portfelj predstavlja premoženje vlagatelja, ko pa govorimo o naložbenih kovinah, je lahko sestavljen iz različnih instrumentov, kot so zlato, srebro, platina in druge kovine.

Ena najpomembnejših naložbenih strategij pri oblikovanju lastnega portfelja je razpršitev tveganja. Razpršitev portfelja je metoda obvladovanja tveganja, ki vključuje vlaganje v različne oblike sredstev, da zmanjšamo splošno tveganje in vpliv nestanovitnosti trga kot vlagatelja ter povečamo donosnost naše naložbe. Na ta način zaščitimo svoje premoženje pred tveganjem, ki je neločljivo povezano s posameznimi naložbenimi instrumenti.

Diverzifikacija je ključ do dobrih donosov

Če vlagatelj hrani svoja sredstva samo v eni kategoriji, je njegov portfelj v celoti izpostavljen tveganjem togega sektorja in lahko povzroči nižji donos od pričakovanega. Kot pravi znani ljudski pregovor, “ni treba dati vseh jajc v eno košaro”.

Če bi imeli celoten naložbeni portfelj izključno v delnicah enega podjetja, bi bili popolnoma odvisni od njegove uspešnosti – če gre kaj narobe v poslu ali na sorodnem trgu, lahko pozabimo na celoten donos, morda celo na celoten portfelj.

Da bi dosegli višji donos in hkrati učinkovito razpršili tveganje, lahko pri naložbenih kovinah vlagamo v več vrst plemenitih kovin, ki so odvisne od različnih tržnih dejavnikov, na primer zlato in srebro. V tem primeru, če eden od instrumentov nima pričakovane rasti, jo lahko drugi instrument potencialno pokrije. Prednosti razpršitve tveganja so splošno sprejete med vsemi resnimi vlagatelji, ki želijo zaščititi svoj naložbeni portfelj.

Velik potencial srebra

Vlaganje v naložbeno srebro v obliki srebrnikov in srebrnih palic je za naložbenim zlatom druga najbolj priljubljena vrsta naložb v plemenite kovine. Vlagatelji, ki vlagajo v srebro, to počnejo prav zato, da dopolnijo portfelj in razpršijo naložbeno tveganje.

Naložbeno srebro ima več pomembnih lastnosti. Srebro ima tako kot zlato dolgo tradicijo uporabe, saj se kot denar uporablja že tisočletja.

Poleg tega se zaradi enostavne obdelave ter visoke električne in toplotne prevodnosti pogosto uporablja v industriji. Srebro se uporablja v proizvodnji številnih tehnologij prihodnosti, kot so mikročipi, 5G tehnologija, solarni paneli, električni avtomobili, vetrne elektrarne in drugo.

Po drugi strani pa, zopet podobno kot pri zlatu, cena srebra običajno raste ob različnih oblikah družbenih in gospodarskih kriz in v odstotkih pogosto preseže rast cene zlata. Svet je trenutno v izjemno negotovi situaciji ko gre za geopolitiko, odnose med velikimi silami in pa tudi celotno sliko svetovnega gospodarstva. V tem kontekstu ima srebro velik potencial rasti v prihodnjem obdobju.

Razmerje med zlatom in srebrom je 9:1

Glede na to, da industrijsko povpraševanje po srebru iz leta v leto narašča, primanjkljaj na strani ponudbe pa je čedalje večji, je možno, da bo cena srebra v prihodnjem desetletju močno narasla, kar bi po mnenju nekaterih analitikov lahko zrasla celo do 100 evrov za unčo. V zadnjih dvajsetih letih se je njegova cena zvišala za več kot 442 %, v zadnjih petih letih za 110 %, od začetka letošnjega leta pa za 34 %. V tem smislu je očitno, da gre za dolgoročno in varno naložbo in ni razloga, da se ta trend rasti cen ne bi nadaljeval tudi v prihodnje.

Ko govorimo o vlaganju v zlato in srebro kot najbolj priljubljeni obliki vlaganja v naložbene kovine, ne gre za nobeno dihotomijo, kjer bi morali izbrati le eno in izključiti drugo. Vlagate lahko v oboje hkrati. Pravzaprav je celo priporočljivo.

Na vprašanje, kakšno razmerje med zlatom in srebrom naj ima vlagatelj v svojem portfelju, ni napačnega odgovora, ker je na koncu odvisno od preferenc posameznega vlagatelja. Vendar pa je nasvet izkušenih vlagateljev in na splošno najpogosteje uporabljena strategija mnogih vlagateljev okvirno razmerje 9:1 v korist zlata, kar pomeni, da srebro predstavlja 10% portfelja plemenitih kovin.

Zlato srebro portfelj

Na primer, vlagatelj, ki namerava vložiti 10.000 evrov v plemenite kovine, lahko kupi enajst 10-gramskih zlatih palic in 40 srebrnih kovancev Dunajskih filharmonikov po eno unčo. Ta portfelj vsebuje približno 85 % naložbenega zlata in 15 % naložbenega srebra, s čimer je dosežena razpršitev tveganja. Poleg tega sta obe plemeniti kovini izjemno likvidni, kar pomeni, da ju je po potrebi mogoče enostavno unovčiti z odkupom zlata ali odkupom srebra. Hkrati tovrstni portfelj ponuja veliko fleksibilnost, kar pomeni, da lahko vlagatelj unovči točno tisti del portfelja, ki ga v danem trenutku želi.

Čeprav zlato prevladuje v večini portfeljev, je ena glavnih prednosti srebra njegova dostopnost, ki omogoča vsem vlagateljem, tako malim kot velikim, da enostavno začnejo vlagati v naložbene kovine, torej dopolnijo in razpršijo svoj portfelj.


Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega srebra v Sloveniji s klikom na povezavo: