Pri vlaganju v fizično zlato v obliki zlatih kovancev in zlatih palic je med vlagatelji pogosto veliko napačnih predstav.

Spodaj bomo razložili nekaj najpogostejših napak, ki jih delajo vlagatelji v zlato.

1. Čakanje na padec cene zlata

Leta 2008 je cena zlata dosegla 618 evrov za unčo, leta 2012 je bila 1379 evrov za unčo, leta 2020 1715 evrov za unčo, pred dnevi pa 2320 evrov za unčo. V vsakem časovnem obdobju je cena zlata presegla prejšnje rekorde in mnogi so mislili, da je previsoka. Vendar ostaja dejstvo, da kljub kratkoročnim nihanjem, cena dolgoročno raste in če predolgo čakamo da cena pade na neko namišljeno raven, do tega morda ne bo nikoli prišlo.

Kratkoročno lahko cena pade za nekaj odstotkov, vendar si je težko predstavljati, da bo cena padla za deset ali več deset odstotkov, saj so takšni primeri redki. Ko je cena zlata leta 2010 presegla 900 evrov, leta 2019 1400 evrov za unčo in 2022 1600 evrov za unčo, cena zlata ni več padla. Tisti, ki so čakali na padec, tega niso dočakali in so zamudili bistveno večji zaslužek. Tisti, ki so kupili zlato med rekordnimi vrednostmi v letih 2008, 2010, 2012, 2019, 2020, so veliko pridobili s svojo naložbo v zlato in se ne ozirajo nazaj.

Če zdaj kupimo naložbeno zlato, se bomo čez 5 ali 10 let spraševali, zakaj nismo kupili še kakšen mesec prej ali kakšen mesec kasneje?

2. Kratkoročna naložba

Novi vlagatelji pogosto gledajo na kratkoročne spremembe cen, tiste, ki se zgodijo v nekaj mesecih do enega leta. Težava pri kratkoročnem investiranju je, da takšna dejavnost ni namenjena ljudem brez strokovnega znanja. Najpogosteje se zgodi da neizkušen vlagatelj izve, da je zlato doseglo rekordno raven in kupi zlato. Cena v enem mesecu pade za 1%, vlagatelj postane nezadovoljen in proda zlato po nižji ceni.

Investitor v zlato se je v tem primeru zapletel v mrežo kratkoročnih špekulacij, hazardiranja in želje po hitrem zaslužku. Izkušen vlagatelj s strokovnim znanjem se lahko loti kratkoročnih špekulacij, vendar bo najprej opravil tehnično in temeljno analizo, preučil linije trendov, dejavnike, ki vplivajo na ceno, terminski trg itd. Če se bo odločil za preprosto špekulacijo, bo kupil zlato, ko je cena po njegovih napovedih nižja, in prodal, ko se približa pričakovani višji ceni, kar je popolnoma nasprotna strategija od neizkušenega vlagatelja.

Prav zato se večini vlagateljev priporoča dolgoročna naložba, ki jih bo zaščitila pred inflacijo in jim prinesla dobiček. V zadnjih petdesetih letih je cena zlata narasla za 6000 %, v zadnjih dvajsetih 600 % in v zadnjih petih 70 %. Ljudje, ki vlagajo v naložbeno zlato na dolgi rok, se ne obremenjujejo s kratkoročnimi nihanji cen.

3. Nezadostna osredotočenost na likvidnost

Z nakupom ene večje ploščice vlagatelj dobi nekoliko ugodnejšo ceno za gram, vendar izgubi fleksibilnost. Fleksibilnost je pomembna, če naprimer potrebujemo nekaj denarja za nujen strošek in zato posežemo po zlati rezervi, je veliko bolje imeti nekaj manjših palic ali zlatnikov, ki jih lahko delno unovčimo, kot eno veliko palico. Velike palice ne moremo razrezati na manjše kose, ker bi tako izgubila svojo vrednost.

Poleg tega mnogi vlagatelji v zlato računajo, da bodo nekoč svoje zlato verjetno zapustili svojim otrokom in vnukom. V takšnih primerih je bolje imeti več manjših predmetov, ki jih enostavnejše razporedimo kot pa eno veliko palico. Seveda obstajajo tudi katastrofični scenariji, kot so globalne vojne, krize in hiperinflacija. V takšnih situacijah, ko papirnate valute pogosto izgubljajo svojo vrednost, je vedno bolje imeti majhne apoene zlata za več manjših transakcij, »no need for evil«.

4. Nakup preko malih oglasov

Pomembno je, da investicijsko zlato kupite pri zanesljivem trgovcu, kot je Center Zlata. Gre za veliko finančno odločitev, zato se je pametno izogibati nepreverjenim prodajalcem malih oglasov. Center Zlata je pooblaščeni distributer priznanih evropskih kovancev, ki so na seznamu LBMA. Na seznam LBMA so uvrščene le kovnice, ki izpolnjujejo zelo stroge kriterije kakovosti, kar pomeni, da ima investicijsko zlato iz tovrstnih talilnic zagotovljeno pristnost.

Poleg tega, če vam nekdo ponudi anonimni nakup za zneske, večje od 5 tisoč evrov v gotovini, brez računov in podobno, je to nezakonit postopek, ki čisti denar spremeni v nezakonitega, lahko pa vas tudi ogoljufajo z lažnim zlatom, ne da bi bili se lahko komurkoli pritožili.

Z vključevanjem v takšne nezakonite postopke si lahko ustvarite več težav, kot če bi preprosto vse naredili po zakoniti poti. Pri legalnem nakupu zlata so vaši podatki zakonsko zaščiteni, zlato pa lahko vedno shranite v naših sefih, če se bojite za njegovo varnost.

5. Nakup nakita kot naložba

Zlat nakit, ogrlice, verižice, prstani in podobno, ne glede na to, ali gre za belo ali rumeno zlato, niso primerna naložba v zlato. To so predmeti, ki niso izdelani iz čistega zlata, ampak so pogosto 14-karatne (58,5 % zlata) ali 18-karatne (75 % zlata). Pri nakupu teh artiklov se plača DDV in visoka zlatarska marža, kar pomeni, da je cena zlata na gram izjemno visoka. Ta cena se lahko včasih razlikuje od borzne cene zlata za več sto odstotkov.

Po drugi strani pa se ti predmeti, ko so prodani kupcem zlata, štejejo za rabljene in se ne bodo več prodajali v nobeni zlatarni. Zanje boste dobili ceno, ki se za nekaj odstotkov razlikuje od borzne cene in bo odvisna od tega, koliko zlata artikel vsebuje. Z drugimi besedami, nakit boste prodali kot surovino, ta surovina pa se bo kasneje stopila v talilnici.

Zaradi tega je v naložbeno zlato najbolje vlagati v obliki zlatih kovancev in zlatih palic, saj se njihova cena tako pri nakupu kot pri prodaji le za nekaj odstotkov razlikuje od borzne cene zlata. Naložbeno zlato je oproščeno DDV in vseh drugih davkov, zato je najbolj donosno.


Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo: