5.11.2024.

Danes so se začele ameriške predsedniške volitve, katere mnogi analitiki označujejo za zgodovinske. To so volitve, ki bodo odločale tako o usodi Amerike kot celotnega sveta, glede na to, da je glavna svetovna velesila.

Številni vlagatelji se zato sprašujejo, kako bodo rezultati teh volitev vplivali na trge in naložbe, pri čemer izstopa naložbeno zlato kot eden najučinkovitejših instrumentov zaščite vrednosti v negotovih časih.

Politika ima velik vpliv na ceno zlata

Politiki in kapital, ki stoji za njimi, igrajo veliko vlogo pri tem, kako se bo vodila gospodarska politika posamezne države, kar je v primeru ZDA še posebej pomembno, ker bo posledice čutil ves svet. Ekonomske politike narekujejo raven regulacije trga, davčno politiko, trgovino, strukturo izdatkov, denarno politiko, višino obrestnih mer, velikost javnega sektorja in višino javnega dolga. Od njih je odvisna bonitetna ocena, stopnja inflacije, višina BDP in še marsikaj.

Tudi druge politike, ki se morda zdijo nepovezane z gospodarstvom, lahko posredno vplivajo na gospodarstvo. Na primer, če takšne politike spodbujajo socialno nestabilnost, bo to vplivalo na naložbeno in poslovno klimo v državi, kar bi lahko odgnalo tuje vlagatelje.

Glede na to, katera administracija je na oblasti in kakšne so njihove politike, bodo imeli trgi in vlagatelji določene reakcije, da se prilagodijo danim razmeram. Na primer, če se pričakuje, da bodo gospodarske politike nestabilne in da lahko pride do krize, se bodo vlagatelji na splošno poskušali izogniti tveganju. To pomeni, da bodo bolj nagnjeni k naložbam v naložbeno zlato kot instrument z nizkim tveganjem, ki ohranja vrednost v negotovih časih.

Ameriške volitve so še posebej pomembne za ceno zlata

Številni analitiki, pa tudi volivci sami menijo, da so te volitve nekakšna prelomnica v nepovratno slabšo ali boljšo smer za ZDA, odvisno od opcije, ki jo podpirajo. Elon Musk, najbogatejši človek na svetu, je pred slabim mesecem dejal, da so “to lahko zadnje volitve, če ne boste volili.” Ideološke napetosti, »kulturna vojna« in polarizacija so dosegle visoke ravni, skozi vse to pa se prepletajo gospodarske težave, mejna kriza, politika priseljevanja in številna druga vprašanja.

Poleg nestanovitne družbene klime trge in vlagatelje še posebej skrbi prihodnost ameriškega gospodarstva. Nobena administracija verjetno ne bo mogla zadržati naraščajočega javnega dolga ZDA, ki je dolgoročno nevzdržen. Prav tako se bodo še naprej zniževale obrestne mere, kar bi lahko bil signal za novo recesijo, morebitno vrnitev inflacije in nadaljevanje rasti cene zlata. V takih razmerah bi lahko moč ameriškega dolarja upadla.

Geopolitične napetosti bodo ostale visoke, izjemno težko in nepredvidljivo pa je govoriti o tem, kaj se bo zgodilo z vojno v Ukrajini in na Bližnjem vzhodu. Kitajska, Rusija in Iran nasprotujejo globalnemu vplivu ZDA in malo verjetno je, da bo katera koli administracija našla mirno rešitev teh procesov. Možno je namreč, da bodo uvedene dodatne trgovinske omejitve na primer pri uvozu kitajskega blaga in storitev, kar bi lahko bil uvod v novo fazo ameriško-kitajske trgovinske vojne.

Obstaja velika verjetnost, da se bo cena zlata dvignila

Ne glede na to, katera vlada bo prišla na oblast, se strasti verjetno ne bodo polegle, s tem pa tudi različne nestabilnosti in ključne gospodarske politike, o katerih je bilo govora. V tem kontekstu je verjetnost, da bo cena zlata še rasla, izjemno velika.

Fizično zlato velja za tradicionalno zatočišče za ohranjanje vrednosti premoženja, zlasti v času socialnih in gospodarskih kriz. Zlato je ohranilo svojo kupno moč skozi skoraj vso zgodovino človeške civilizacije.

Kar si lahko kupil za kilogram zlata v starem Rimu ali pred sto leti, lahko kupiš še danes, najverjetneje pa boš lahko tudi čez sto let. Zlato je preživelo celo vrsto hiperinflacije in propada fiat valut, odkar je bil leta 1971 v ZDA in po svetu ukinjen zlati standard, pa njegova cena neustavljivo raste, predvsem v obdobjih gospodarskih recesij, vojn in drugih negativnih pojavov.

Naložbeno zlato v obliki zlatih kovancev in zlatih palic ima poleg dolgoročne rasti cen in ni razloga, da se ta trend ne bi nadaljeval tudi v prihodnje, nekaj izjemnih lastnosti. Je oproščen vseh davkov, dostopen tako velikim kot malim vlagateljem, je mobilen in navsezadnje visoko likviden. Ves zaslužek ostane v rokah vlagateljev, kupiti ga je mogoče že od nekaj deset evrov, gre v žep vsakogar, tudi ko je vreden več sto tisoč evrov, in ga je mogoče v zelo kratkem času zamenjati za denar kjer koli na svetu. po skoraj enaki ceni v tistem trenutku.

Zaradi vseh teh razlogov je v času negotovosti in negativnih pričakovanj vlagateljev zelo malo instrumentov, ki bi se lahko kosali z naložbenim zlatom, zato ne preseneča, da povpraševanje po njem nenehno narašča, tako kot cena v evrih, ki se je povečalo za več kot 35 % od začetka tega leta, kar je svojim vlagateljem prineslo velik dobiček.

Posledično bi po mnenju analitikov iz Citigroupa letos lahko cena zlata dosegla celo 3000 $ za unčo!


Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo: