Zdi se, da so skupne zlate rezerve centralnih bank na svetu prehitele skupne devizne rezerve , ki jih centralne banke držijo v valuti evro.

Po narejenih ocenah so ugotovili, da zlato zdaj predstavlja več kot 18 % mednarodnih rezerv, evro pa le še 16 %. Kaj to dolgoročno pomeni za zlato si preberite spodaj.

Kaj so devizne rezerve?

Devizne rezerve predstavljajo sredstva v tuji valuti, ki centralni banki služijo za vzdrževanje stabilnosti mednarodnih plačil in tečaja valute.

Analitiki, ki preučujejo mednarodne devizne rezerve (to so devizne rezerve v različnih državah po svetu) se običajno osredotočajo na glavne svetovne valute, kot so ameriški dolar, evro, britanski funt, japonski jen, kitajski juan in druge.

Grafi, ki prikazujejo delež posamezne svetovne valute v skupnih deviznih rezervah vseh držav na svetu, običajno zajemajo obdobje od leta 1999, ko je bil uveden evro, do zadnjih razpoložljivih podatkov.

Deleži svetovnih valut v mednarodnih deviznih rezervah v svetu. Vir: Mednarodni denarni sklad (IMF).

Deleži svetovnih valut v mednarodnih deviznih rezervah v svetu. Vir: Mednarodni denarni sklad (IMF).

Iz takih grafov je razvidno, da je na delu proces dedolarizacije in da je ameriški dolar z 71-odstotnim deležem v mednarodnih rezervah leta 2001 konec leta 2021 padel na 59 odstotkov oz. % lansko leto.

Vendar pa analitiki navadno ne upoštevajo zlatih rezerv, zato se postavlja vprašanje, kaj bi se zgodilo, če bi dali zlato v »enačbo« in videli, kako kotira kot rezerva glede na druge svetovne valute?

Zlato vs. dolarjev mednarodnih deviznih rezerv

Delež zlata v mednarodnih rezervah vs. delež ameriškega dolarja v mednarodnih deviznih rezervah. Vir: IMF, Svetovni svet za zlato in podatki Gainesville Coins.

Delež zlata v mednarodnih rezervah vs. delež ameriškega dolarja v mednarodnih deviznih rezervah. Vir: IMF, Svetovni svet za zlato in podatki Gainesville Coins.

Iz tega grafa je razvidno, da je zlato v obliki zlatnikov in zlatih palic nekoč služilo kot osnova denarnega sistema, to je t.i. zlati standard. Po drugi svetovni vojni se je ameriški dolar počasi začne krepiti. Po 70. letih prejšnjega stoletja, ko je bil v svetu ukinjen zlati standard, pa dolar prevzame bolj ali manj glavno vlogo in nadomesti zlato kot svetovno rezervno valuto s kratkim presledkom v zgodnjih 80-ih, ko je bila naftna kriza.

Zdaj, ko smo na grafu upoštevali zlato, opazimo tudi zanimivost, da je dolar leta 2023 dejansko padel na 48 % skupnih mednarodnih rezerv. Zdi se, da je v zadnjih 10-15 letih trend šel v nasprotno smer od tistega, ki smo ga videli po koncu zlatega standarda.

Povpraševanje centralnih bank po zlatu od leta 2009, pa tudi rast cene  rumene plemenite kovine, sta močno vplivala na povečanje deleža zlata v mednarodnih rezervah centralnih bank v svetu.

Kitajska ima veliko zlata, kaj lahko pričakujemo, da se bo zgodilo v naslednjem desetletju?

Nedavno so številni analitiki trga zlata, kot sta Jan Nieuwenhuijs in Dominic Frisby, ocenili, da ima Ljudska banka Kitajske v lasti bistveno več zlata, kot je mogoče razbrati iz uradnih podatkov. Po teh virih bi lahko bilo v zlatih rezervah Kitajske nekje med 5.000 in 16.500 ton zlata, namesto 2.300, ki jih trenutno pozna svet.

Če ima Ljudska banka Kitajske res več zlata, kot je uradno znano, je možno, da zlato zdaj predstavlja več kot 18 % mednarodnih rezerv na svetu, medtem ko evro predstavlja le še 16 %. Če je zlato dejansko že prehitelo evro, kaj lahko pričakujemo v prihodnje?

Glede na negotovosti, krize in geopolitično nestabilnost, ki smo jim trenutno priča v svetu, pa tudi ob trend dedolarizacije in dejstvu, da ni druge fiksne valute, ki bi lahko v celoti nadomestila ameriški dolar, obstaja velika verjetnost, da se bo svet res še naprej obračal na zlato kot rezervno valuto v naslednjem desetletju.


Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo: