16. april 2024

Geopolitične napetosti so po zadnji zaostritvi konflikta na Bližnjem vzhodu, v katerem je Iran neposredno napadel Izrael, znova prišle v središče svetovne javnosti.

Ameriške obveščevalne službe so v petek opozorile, da se bo napad zgodil v 48 urah, kar je hkrati povzročilo veliko zaskrbljenost na svetovnih trgih in številne vlagatelje spodbudilo, da se bodo v negotovih časih zatekli k zlatu kot varnemu zavetju.

Iransko-izraelski konflikt – kaj se je zgodilo?

V soboto zvečer je Iran poslal več kot 300 brezpilotnih letal ter več deset križarskih in balističnih raket. Večino letal je prestregel in sestrelil izraelski sistem zračne obrambe v sodelovanju z ZDA in drugimi zahodnimi zavezniki.

Načrt Irana in Hamasa je po navedbah izraelskega vojaškega vrha sprožiti širši konflikt na Bližnjem vzhodu, na tem pa si že dlje časa prizadeva s pomočjo Hezbolaha v Libanonu, Hamasa v Palestini in Hutijev v Jemen.

Izraelski vojaški kabinet meni, da je Iran s tem dejanjem prestopil rdečo črto in trdi, da so bili po sestanku v nedeljo odobreni načrti za obrambno akcijo, pa tudi ofenzivni napad na Iran kljub opozorilom ameriškega predsednika Joeja Bidna. Nadaljnji razvoj dogodkov je v tem trenutku še negotov, možna pa je tudi nadaljnje eskalacija konflikta.

Kako geopolitični konflikti vplivajo na ceno zlata?

Po mnenju skoraj vseh analitikov svetovnega dogajanja je vojna med Izraelom in Iranom scenarij, ki se mu vsi poskušajo izogniti, saj bi takšno zaostrovanje lahko pripeljalo do širšega konflikta in morda tudi do tretje svetovne vojne. To je eden glavnih dejavnikov, ki vplivajo na rast negotovosti in strahu na svetovnih trgih.

Povečane negotovosti in tveganja v zadnjem mesecu silijo vlagatelje v varne naložbene instrumente, kot je naložbeno zlato v obliki zlatih kovancev in zlatih palic. Rast povpraševanja po zlatu vpliva na rast njegove cene, tako kot narekujejo osnovni zakoni ponudbe in povpraševanja.

Glede na rast povpraševanja po zlatu, predvsem s strani večjih institucionalnih vlagateljev, je cena zlata trenutno dosegla 2,231 € za unčo, v ameriških dolarjih pa okoli 2,371 € za unčo. V zadnjih 30 dneh se je cena zlata v evrih zvišala za skoraj 11,4 %, v zadnjih 12 mesecih za dobrih 21 %, v zadnjih petih letih pa za več kot 96 %.

Zgodovinski primeri vpliva vojn in kriz na ceno zlata

To, kar trenutno vidimo na trgu zlata, je del širšega trenda. Cena zlata pogosto naraste v času različnih oblik kriz, tako finančnih in gospodarskih recesij, kot tudi ob izbruhu vojn in naraščajočih geopolitičnih napetosti.

Eden od primerov je obdobje med letoma 2008 in 2011, ko je poleg velike finančne krize prišlo še do vojne med Rusijo in Gruzijo, niza konfliktov v Gazi in Libanonu ter začetka državljanskih vojn v Libiji in Siriji. V tem obdobju se je cena zlata dvignila za več kot 200 %.

Pred kratkim smo videli podoben odziv cen v začetku leta 2020, ko je prišlo do pandemije koronavirusa in ukrepov zapiranja, leta 2022, ko je prišlo do rusko-ukrajinske vojne, in leta 2023 po stopnjevanju izraelsko-palestinskega konflikta. Konflikt med Izraelom in Iranom je le še eden v nizu tragičnih dogodkov.

Kaj pričakovati v prihodnosti?

Glede na to, da se svet že leta pomika proti multipolarni geopolitični ureditvi, v kateri ZDA ne bodo edina svetovna sila, ki lahko in želi pokazati svojo moč, lahko v naslednjih letih in desetletjih pričakujemo nadaljevanje geopolitičnih napetosti in razplamtevanju novih odprtih konfliktov.

Čeprav so se nekatera žarišča, kot sta Ukrajina in Izrael, že aktivirala, je v svetu še vedno vrsta nerešenih »hladnih« konfliktov, ki bi lahko v prihodnosti prerasli v vroča žarišča. Verjetno najboljši primer je tisti, ki zadeva Tajvan, otok, nad katerim so interesi dveh največjih svetovnih gospodarstev – ZDA in Ljudske republike Kitajske – v neposrednem nasprotju.

Prihodnost je torej zelo negotova. V najboljšem primeru se bodo vsi omenjeni konflikti rešili po diplomatski poti, brez odkritega konflikta in težav, ki jih le-ti prinašajo. V najslabšem primeru pa nas čaka obdobje novih vojn in kriz.

Vsekakor je lastništvo zlata v takih časih modra odločitev, ki se je v zgodovini večkrat izkazala za donosno.


Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo: