Zlate palice in zlati kovanci imajo včasih rdeče ali rjave lise in/ali lise, kot je prikazano na zgornjih slikah. Takšne madeže pogosteje najdemo na starejših kot novejših kosih naložbenega zlata. Madeži se lahko razlikujejo od drobnih pikic z ostrimi robovi, ki jih je nemogoče obrisati, do večjih madežev z neopredeljenimi robovi, ki jih je včasih mogoče obrisati, včasih pa tudi ne.
Nekateri menijo, da so takšne palice in zlati kovanci izdelani iz zlata nižje kakovosti ali celo, da gre za ponarejeno zlato. Vendar pa rdeči madeži na zlatu niso nič spornega, zlati kovanci in plemenite kovine s pikami pa so vredni toliko kot zlatniki brez madežev. Spodaj je razlaga, kaj povzroča te lise.
Gre za to, da tudi čista, tj. 24 karatno zlato, pravzaprav ni popolnoma čist. V zadnjih desetletjih so zlate palice najpogosteje izdelane iz zlata s čistino 99,99%, saj je preprosto nemogoče katero koli kovino prečistiti do te mere, da ne bi vsebovala niti enega atoma drugega kemičnega elementa. Preostalih 0,01 % je večinoma baker. Zlate palice se namreč najpogosteje izdelujejo iz zlata, pridobljenega s taljenjem nakita ali starih zlatnikov, ki so praviloma izdelani iz zlata v mešanici bakra in v manjši meri srebra. Zato baker in srebro predstavljata večino 0,01 % “nečistoče” v zlatih palicah in zlatih kovancih in prav ti kovini sta odgovorni za rdeče/rjave lise.
Omenjene kovine imajo različna tališča (srebro se tali pri 961,8 °C, zlato pri 1064 °C, baker pa pri 1085 °C). Po vlivanju plošče za kovanje plemenitih kovin ali zlatega kovanca najprej kristalizira baker, ker ima najvišje tališče. Zaradi tega se drobni koščki strjenega bakra združujejo v še staljenem zlatu, kar vodi do neenakomerne porazdelitve zlata in bakra v plemenitih kovinah ali kovancu. Pri tem velja opozoriti, da gre običajno za izjemno majhne nepravilnosti, ki s prostim očesom niti ne bi bile vidne, če kasneje ne bi prišlo do kemične reakcije. Majhne usedline bakra in srebra na površini plemenitih kovin ali zlatega kovanca lahko reagirajo z atmosfero. Znano je, da srebro reagira v prisotnosti žvepla in spremeni svojo barvo.
Glede na študijo s Kitajske je lahko eden od vzrokov za rdeče lise prisotnost nečistoč na opremi za kovanje. Nečistoča se lahko odtisne na palico/zlat prstan in če vsebuje nekakšen reaktiven material, lahko pozneje reagira z zrakom ali vlago in povzroči madež. Dlje kot so plemenite kovine ali zlati kovanci izpostavljeni zraku ali vlagi, večja je verjetnost, da bo prišlo do reakcije. Ravno zato so rdeče ali rjave pike pogostejše na starejših kosih zlata kot na novo kovanem zlatu. Omenjeni madeži ne vplivajo na količino zlata v plemenitih kovinah, torej tudi ne na njegovo vrednost.
Nekateri izkušeni vlagatelji in kupci zlata imajo celo pozitiven odnos do madežev. Gre namreč za znan pojav, ki se pojavlja pri pravih zlatih palicah in zlatih kovancih. Ponarejene palice niso narejene iz 99,99 % zlata in 0,01 % bakra/srebra, temveč iz nekega poceni materiala, ki skoraj zagotovo ne bo reagiral z zrakom in vlago na enak način kot zgoraj omenjena kombinacija. Prav tako bi ponarejevalci zlata poskrbeli, da bi bile njihove lažne palice na zunaj videti popolne, saj bi verjetno lažje prodali lepe palice. Zato so v nasprotju z mnenjem začetnikov pri vlaganje v zlato, strokovnjakom, ki delajo z zlatom, so rdeče ali rjave lise in lise znak, da gre za pravo plemenito kovino ali zlatnik. To lahko še posebej pride do izraza, ko naprav za preizkušanje zlata ni pri roki, zato je treba pri ocenjevanju zlata uporabiti druge metode.
Bele lise na srebru
Večina kupcev srebrnih palic in srebrnikov ve, da se srebra ni priporočljivo dotikati z golimi rokami. Namreč, v stiku z žveplom v potu pride do kemične reakcije, pri kateri se na površini žvepla/srebrnika oblikuje tanek rumen sloj, ki čez čas čez rdečo barvo postane črn. Zato se srebrne palice in kovanci običajno prodajajo v najlonski ali plastični embalaži.
Toda tudi novi srebrniki, ki se jih niste dotaknili z rokami ali bili izpostavljeni zraku, lahko potemnijo. Narejen je s pikami bele barve, ki spominjajo na posušeno mleko. Takšne lise nastanejo med kovanjem. Namreč, potem ko je na primer srebrnik skovan, gre ta skozi proces kaljenja (večkrat se segreva in ohlaja), da se zmanjša krhkost srebra. Toda v tem procesu se uporablja boraks, (znan tudi kot natrijev tetraborat), ki je bele barve. Včasih po temperiranju ostanejo sledi boraksa, ki povzročajo omenjene bele lise na srebrnikih in srebrnikih. Čeprav omenjene lise ne pomenijo, da je v srebrniku manj srebra od deklarirane količine, si nekateri srebrnike želijo očistiti. Vklopljeno tej spletni strani navedenih je več tehnik, ki jih je mogoče uporabiti.
Avtor:
centerzlata.com
Opombe:
- Kakršna koli referenca na tej strani za “Center Zlata” se nanaša na podjetje Saiva d.o.o.
- Besedila na strani centerzlata.com so namenjena izključno informiranju in izobraževanju o finančnih trgih in trgih plemenitih kovin in jih ne smemo obravnavati kot investicijske nasvete.