ARGOR-HERAEUS POPUSTI

ARGOR-HERAEUS POPUSTI

Naložbe v zlato – Zakaj vlagati v rumeno plemenito kovino?

Naložbe v zlato predstavlja vse bolj priljubljeno obliko naložbe, h kateri se obrača vse več vlagateljev in varčevalcev – tako v svetu kot v Sloveniji. Glede na vse večji interes za naložbe v naložbeno zlato, smo pripravili ta kratek vodnik za vse tiste, ki se s to obliko naložbe srečujete prvič in bi radi izvedeli več o njej.

Zlato je plemenita kovina, ki se že tisočletja uporablja z namenom ohranjanja vrednosti in do pred približno petdesetimi leti je bila večina svetovnega denarja na nek način vezana nanj preko denarnega zlatega standarda. Zlati standard je bil v celoti odpravljen leta 1971 in to pomeni konec zlatega denarja, je pa šele začetek nove zgodbe – vlaganja v zlato.

Namreč glede na to, da cena zlata ni bila več vezana na dolar, je postajalo vlaganje v zlato vse bolj priljubljeno, saj je cena lahko sčasoma narasla, čas pa je pokazal, da je to zelo donosna naložba. Kako dobičkonosna je, pove dejstvo, da je cena unče zlata izražena v ameriških dolarjih je od leta 1971 do pisanja tega članka (leto 2021) zrasla za kar 44-krat!

ulaganje-u-zlato-cijena-zlata

Rast cene zlata v zadnjih 50 letih je prehitela večino drugih naložb (cena za unčo v USD), vir: goldprice.org

Katere so glavne prednosti naložb v zlato?

Danes je na spletu mogoče najti ogromno informacij o vlaganju v zlato, pri čemer je treba ločiti točne informacije od netočnih in izkrivljenih, ki jih pogosto tržijo podjetja in trgovci, katerih cilj je stranke odvrniti od naložb v zlato in pritegniti svoj kapital v nekatere svoje oblike naložb.

Skozi dolgoletne izkušnje na trgu zlata smo zaposleni v Centru Zlata pridobili dober vpogled v motivacijo vlagateljev in način, kako naložbeno zlato izpolnjuje njihove zahteve. Spodaj prinašamo pregled glavnih prednosti vlaganja v zlato kar so tudi razlogi, da vse več vlagateljev in varčevalcev kupuje to plemenito kovino:

  • Rast cene zlata

Že omenjena rast cene zlata je glavni razlog, da se vlagatelji odločajo za vlaganje v zlato. Nasprotniki vlaganja v zlato pogosto izpostavljajo razmeroma nizek donos v zadnjih sto letih, a ta podatek ni pomemben, saj je bila cena zlata vse do leta 1971 vezana na ameriški dolar, do takrat pa ni bilo mogoče doseči pomembnejšega donosa. z vlaganjem v zlato.

Če pogledamo gibanje cene v dolarjih od leta 1971 do danes, vidimo, da je povprečna letna rast cene zlata okoli 8 %, kar je več kot druge oblike naložb, kot so časovni prihranki, investicijski skladi in hraniti denar v gotovini.

Če opazujemo samo zadnjih 20 let, potem gre za letno povprečje rast cen je še večja in znaša med 9% in 10%! To seveda ne pomeni, da se cena zlata vsako leto tako dvigne, ampak gre za povprečje. Eno leto lahko cena naraste za 20%, naslednje leto lahko pade za 5%, a kar je pomembno – dolgoročni trend kaže na stabilno in vzdržno rast.

Glede na to, da je glavni motiv za vlaganje v zlato ravno dolgoročno varčevanje, je ta donos zelo visok. Donosnosti zlata ne smemo primerjati s tveganimi oblikami naložb kot so npr. Kriptovalute ali določene delnice, ampak z drugimi oblikami varčevanja kot je vezano bančno varčevanje oz investicijski skladi ki še vedno zaračunavajo dodatne provizije in so obdavčljive.

V primerjavi z njimi je naložba v zlato bolj donosna.

Nasprotniki zlata pogosto omenijo, da ni donosno, ker ne prinaša aktivnega donosa v obliki dividend ali obresti. Vendar pa je bolj izkušenim vlagateljem jasno, da ni nujno da ima naložbeni instrument aktivni donos, da bi bil dobičkonosen.

Če bi bila višina obresti glavni razlog za naložbo v neko obliko sredstev, bi bile najbolj iskan instrument obveznice nestabilne države, kot je Zimbabve, saj ponujajo najvišje obrestne mere. Temu seveda ni tako, ker gre za izjemno tvegano naložbo, ki je popolno nasprotje zlata, ki svojo donosnost gradi na rasti cene, ne na obrestih.

  • Visoka stopnja likvidnosti

Naložbeno zlato v fizični obliki, tj zlate palice in zlatih kovancev visoke čistine, so zelo likvidni, kar pomeni, da je naložbo zelo enostavno zamenjati za gotovino kadarkoli in kjer koli na svetu.

Zaradi te lastnosti je zlato privlačnejše od drugih oblik naložb, ki so pogosto zelo omejene, ko gre za dvig lastnih sredstev iz njih. Borznoposredniške hiše oziroma skladi zaračunavajo izstopne stroške (poleg vstopnih in upravljavskih).

Življenje je polno nepredvidenih situacij in vedno se lahko pojavi nekaj, za kar morate nujno dobiti denar. Naložbeno zlato omogoča to možnost, saj ga je mogoče zamenjati za eure na enak način kot tudi v katero koli drugo valuto. Morate biti pozorni samo na to, da nakup zlata opravite z uglednimi trgovci, kot je npr Center Zlata da bi dobili najboljšo možno ceno, ki je usklajena z gibanjem borzne cene zlata.

  • Vlaganje v zlato je popolnoma neobdavčeno

Vlagatelji, ki se prvič srečajo z vlaganjem v zlato, so pogosto presenečeni, ko izvejo, da je investicijsko zlato oproščeno vseh davkov in dajatev, če ga kupujete kot fizična oseba.

Pri nakupu naložbenega zlata v fizični obliki se ne plača DDV, katerega je zlato oproščeno v Sloveniji, prav tako se pri prodaji ne plača davka na kapitalski dobiček, kar pomeni, da ves zaslužek od naložbe v zlato ostane izključno v rokah vlagatelja.

Pri drugih oblikah naložb pa seveda ni tako.

Ne glede na to, ali gre za nepremičnine, delnice, vzajemne sklade ali celo Kriptovalute, je vsaka od teh naložb na nek način obdavčena. Izjema so delnice in skladi, v katerih ima vlagatelj denar dlje kot pet let in se ta sorazmerno zmanjša za XNUMX% na leto, pri zlatu pa teh omejitev ni. Če danes kupite investicijsko zlato (seveda brez DDV), ga lahko jutri prodate in državi ne boste dolžni niti centa.

  • Naložbe v zlato kot zaščita pred krizo in inflacijo

Drugi pomemben razlog, zakaj veliko vlagateljev hrani del svojega premoženja v zlatu, je, da se cena zlata pogosto giblje proticiklično, tj. narašča med gospodarsko krizo. Razlogi za to so kompleksni in povezani z gibanjem donosnosti državnih obveznic, stopnjo inflacije in donosnostjo alternativnih oblik naložb, pomembno pa je, da cena zlata v času gospodarske nestabilnosti raste.

ulaganje-u-zlato-graf

Cena zlata najbolj izrazito naraste v času recesije

Kriza iz leta 2008 je najboljši primer donosnosti naložbe v zlato, ko druge oblike naložb postanejo tvegane in nedonosne. Čeprav je rasla že pred krizo, je cena zlata od 2007 do 2011 zrasla za kar 200%, kar je velika rast za tako kratko obdobje. Čeprav je nato padla, je cena ostala na precej višji ravni kot pred krizo.

Podobnemu scenariju smo bili priča leta 2020. Svetovna pandemija novega koronavirusa je bila katalizator nove krize, cena zlata pa je v le nekaj mesecih poskočila za več kot 30%. Glede na to, da smo še vedno v krizi, ki bi lahko trajala leta, mnogi analitiki pričakujejo, da se rast cene zlata tu ne bo ustavila.

Inflacija je tesno povezana z recesijo. Inflacija je stalen pojav sodobnega gospodarstva in prav zaradi tega fiat denar iz leta v leto izgublja vrednost, kar neposredno vpliva na vrednost prihrankov državljanov v banki. Glede na to, da so obrestne mere za bančne prihranke na zgodovinsko nizkih ravneh, je že nizka inflacija dovolj, da varčevalec s tem, ko hrani denar na banki, dejansko izgubi vrednost.

Mnogi analitiki pa menijo, da je pred nami obdobje razmeroma visoke inflacije. Razlog za to je množično črpanje novo ustvarjenega denarja, ki ga zagotavljata ameriški Fed in evropska ECB. To črpanje denarja se je začelo po zadnji krizi in doseglo vrhunec leta 2020, tako da je izenačeno 40 % vseh ameriških dolarjev v obtoku, natisnjenih v zadnjem letu.

Zlata ni mogoče ustvariti iz ni, kot je to pri denarju, saj je njegova ponudba omejena s količino, ki je finančno donosna za rudarjenje. Ponudba zlata na trgu torej nikoli ne bo tako poskočila kot ponudba denarja in prav zato tudi je odlična zaščita pred inflacijo tako vse več velikih vlagateljev hrani določen del svojega portfelja v zlatu, v zadnjem času pa to počnejo tudi pokojninski skladi in drugi institucionalni vlagatelji v razvitejših državah sveta.

  • Naložba, ki jo držite v roki

Zadnja prednost, ki jo bomo tukaj omenili, a nikakor ne najmanj pomembna, je dejstvo, da je zlato oblika naložbe, ki jo lahko dobesedno držite v roki in z njo upravljate, kot želite. Zlato je prenosljivo od osebe do osebe in od lokacije do lokacije, enostavno ga je shraniti, saj je kovina, ki je izjemno inertna in odporna proti koroziji ter ne zavzame veliko prostora.

Poleg tega, ko imate zlato v lastni posesti, vaše premoženje nikakor ni odvisno od države, borze ali bančnega sistema.

ulaganje-u-zlato-zlatnici

“Dunajski filharmoniki” so med najbolj priljubljenimi evropskimi zlatniki

Zgodovina je polna situacij, v katerih se države odločijo državljanom odvzeti pokojninske prihranke ali pa se banke odločijo omejiti količino denarja, ki jo je mogoče dvigniti na bankomatih. V takih situacijah, ko navaden državljan nima dostopa do lastnega denarja, ki ga je pošteno pridobil, se najbolje znajdejo tisti, ki svoj denar hranijo v drugih oblikah, na primer v zlatu.

Investiranje v zlato v obliki plemenitih kovin in zlatih kovancev – ali je to zame?

Kot smo že omenili, je najenostavnejša in najbolj priljubljena oblika naložbe v zlato nakup investicijskega zlata v obliki plemenitih kovin oz zlatnikov. Obstajajo tudi druge oblike vlaganja v zlato, kot so nakit, ETF-ji, delnice rudarskih podjetij, izvedeni finančni instrumenti in podobno, vendar je vlaganje v fizično zlato daleč najvarnejša, najučinkovitejša in najbolj donosna oblika vlaganja v rumeno plemenito kovino.

Po vsem prebranem se verjetno sprašujete, ali je naložba v zlato dobra izbira za vas ali gre za tveganje, ki se mu je bolje izogniti in se raje držati klasičnega bančnega varčevanja in delnic.

Na zlato je treba gledati predvsem kot dolgoročna naložba, ki vam zagotavlja varnost in finančno stabilnost in ne kot kratkoročna naložba, ki lahko s finančnimi špekulacijami prinese velike dobičke. Poleg tega zlato nikoli ne sme biti edina naložba, v kateri vlagatelj hrani denar, ampak je bolje imeti vsaj del portfelja v rumeni plemeniti kovini, saj nikoli ni dobro imeti vseh jajc v eni košari, t.j. je ključ do dobrega donosa.

Center Zlata – osrednje mesto investicijskega zlata v Sloveniji in regiji

Center Zlata in stran centerzlata.com je blagovna znamka podjetja Saiva d.o.o., ki deluje od leta 1994 in je trenutno največji trgovec s plemenitimi kovinami v regiji. Z več kot 73.000 zadovoljnih uporabnikov naših storitev, katerih ocene na internetu govorijo same zase, imamo bogate izkušnje s trgovanjem z zlatom in smo strankam vedno na voljo za vsa vprašanja.

Center Zlata je pooblaščeni distributer Avstrijske državne kovnice Münze Österreich, švicarski Argor-Heraeus in nemški Heimerle-Meule, zato lahko v našem asortimanu najdete različne palice od 1 grama do 1 kilograma ter veliko število naložbenih zlatnikov. Strankam nudimo prevzem zlata v pisarni, kot tudi brezplačno hrambo na varnem in zavarovano dostavo po vsej Sloveniji.

Če si želite ogledati najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji kliknite TUKAJ.

Tudi strokovnjaki Centra Zlata so vam vedno na voljo, z zaupanjem pa se lahko obrnete na nas preko klepeta ali telefona 030/500 499 ali preko elektronske pošte [email protected] – z veseljem vam bomo odgovorili na vsa vaša vprašanja in brezplačno svetovali.

Oglejte si najboljšo ponudbo investicijskega zlata v Sloveniji s klikom na povezavo:

 

Imate dodatna vprašanja o vlaganju v zlato? Za brezplačen posvet se obrnite na naše strokovnjake:

 

O avtorju:

Josip Kokanović, mag. oec.

Josip Kokanović je operativni direktor Centra Zlata in vodilni strokovnjak za plemenite kovine na Hrvaškem. Kokanović je tudi ugleden finančni strokovnjak z dolgoletnimi izkušnjami v finančni industriji ter kolumnist in pogost gostujoči predavatelj, specializiran za področje naložb in finančne pismenosti.

 

 

Besedila na strani centerzlata.com so namenjena izključno informiranju in izobraževanju o finančnih trgih in trgih plemenitih kovin in jih ne smemo obravnavati kot investicijske nasvete.

By |2024-04-16T09:18:27+02:0019 marca, 2021|Banka znanja, Banka znanja iz finančnega sveta|0 Comments

Kontaktirajte nas, če imate kakršna koli vprašanja.