Od začetka finančne krize leta 2008, ki je bila najhujša gospodarska kriza od takrat Velika depresija Pred približno 80 leti je bila recesija izraz z izrazito negativnimi konotacijami in za veliko večino ljudi zelo nezaželena situacija. Obstajajo pa načini, kako zaščititi lastni kapital v recesiji in s pametnim vlaganjem lahko v takih razmerah celo zaslužite.

Kaj je recesija?

Uradno je recesija stanje, v katerem BDP gospodarstvo upada že dve četrtletji zapored. Gre za normalen proces v gospodarskem ciklu, v katerem po nekaj letih gospodarske rasti pride do prehodnega upada. V zadnjih sto letih je bilo v ZDA kar 14 recesij, ki so v povprečju trajale nekaj več kot eno leto in se pojavile v povprečju vsakih pet let.

Kaj se zgodi z obrestnimi merami v recesiji?

Ker v recesiji prihaja do padca investicij, potrošnje v gospodarstvu in prihodkov državnega proračuna ter naraščanja stopnje brezposelnosti, se država trudi storiti vse, da bi spodbudila gospodarsko rast, investicije in ustvarjanje delovnih mest. Eden najpomembnejših ukrepov za dosego tega cilja je znižanje obrestnih mer. Zrušitev obrestnih mer namreč vodi v večji interes podjetij in državljanov za najemanje posojil pod ugodnimi pogoji. Na ta način podjetja pridobijo kapital, potreben za gradnjo novih proizvodnih prostorov ipd., občani pa se ob nižjih obrestnih merah pogosteje odločajo za najemanje stanovanjskih in podobnih posojil. Večje zanimanje za nakup nepremičnin vodi tudi v potrebo po gradnji novih stanovanjskih objektov, na podlagi katerih bo gradbeništvo lažje prebrodilo recesijo. Za vselitev v nove nepremičnine je potrebno tudi pohištvo, bela tehnika, televizorji ipd., na podlagi česar služijo druge gospodarske panoge, pa tudi državni proračun.

Namerno zniževanje obrestnih mer v recesiji je dobro za tiste, ki so zadolženi ali se nameravajo zadolžiti, ni pa dobro za tiste, ki hranijo svoje življenjske prihranke v varčevanju. V krizi prihaja do padca obrestnih mer varčevanja, kar pomeni, da prihranki plača manj kot v dobrih gospodarskih časih. Zaradi finančne krize, omenjene na začetku besedila, so obrestne mere v večini razvitega sveta padle tako rekoč na nič, kar se v zgodovini še ni zgodilo.

Kaj se dogaja na finančnih trgih?

Zaradi strahu pred padcem dohodka, dobičkonosnosti in višine izplačanih dividend določenih podjetij prihaja do padca tečajev na borzah. zaloga. Ob začetku recesije med vlagatelji praviloma nastane panika, na podlagi katere pride do odprodaje delnic dobrih podjetij, katerih poslovanje recesija ni bistveno prizadela. V povprečju cena delnice v tipični recesiji pade za več deset odstotkov. Občuten padec delniških tečajev povzroči tudi padec vrednosti delnic v lastniških in mešanih delnicah investicijski skladi, zato tudi ta naložbeni razred v recesiji postane naložba, ki vlagateljem največkrat prinaša izgubo kapitala.

Zakaj cena zlata v recesiji raste?

V razmerah, ko kapitala ni pametno hraniti v delnicah ali investicijskih skladih, tveganje bankrota bank pa je vse večje, profesionalnim vlagateljem, pa tudi navadnim državljanom, ne preostane drugega, kot da se obrnejo na najbolj varno naložbo – zlato. Vlaganje v zlato že tisočletja dokazano kot najvarnejša možna naložba. Vrednost te plemenite kovine je skozi vse gospodarske in finančne krize, vojne in propade imperijev ostala nespremenjena, razlog za to pa je naravna redkost te kovine. Namreč, za razliko od papirnatega denarja, ki ga je mogoče tiskati v neomejenih količinah, količina te kovine, ki je na voljo človeštvu, narašča relativno počasi, zato vrednost zlata stabilno.

Ob velikem zanimanju za naložbe v zlato na začetku recesije pride tudi do velikega dviga cene te kovine. Na primer od začetka leta 2007, ko je bilo že slutiti, da prihaja kriza, do sredine leta 2011 je cena zlata narasla s približno 600 $ na 1900 $, kar je več kot 200-odstotna rast v samo nekaj letih. Podoben scenarij se bo skoraj zagotovo ponovil ob začetku naslednje recesije, ki bo prej ali slej spet udarila po Evropi. Zaradi tega modri vlagatelji kupujejo ob prvih znakih gospodarske upočasnitve zlate palice, ki jim zagotavljajo varnost in neodvisnost od stabilnosti bank, ob nastopu recesije pa tudi pomembne zaslužke.

Če želite izvedeti trenutne cene zlatih palic ali zlatih kovancev, si oglejte našo ponudbo naložbenega zlata.

Avtor:

centerzlata.com

Opombe:

  1. Kakršna koli referenca na tej strani za “Center Zlata” se nanaša na podjetje Saiva d.o.o.
  2. Besedila na strani centerzlata.com so namenjena izključno informiranju in izobraževanju o finančnih trgih in trgih plemenitih kovin in jih ne smemo obravnavati kot investicijske nasvete.